عصر بازار

با وجود افزایش ۲ برابری صادرات؛

ایران هر بشکه نفت را ۲۰ دلار ارزان‌تر از پارسال فروخت

عصر اعتبار- با وجود افزایش دو برابری حجم صادرات نفت اما قیمت هر بشکه نفت صادراتی ایران امسال حدود ۲۰ دلار ارزان‌تر از سال گذشته فروخته شده است.

ایران هر بشکه نفت را ۲۰ دلار ارزان‌تر از پارسال فروخت
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، با گذشت حدود 6 ماه از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها، حجم صادرات نفت خام به بیش از دو میلیون بشکه و حجم صادرات میعانات گازی ایران به 450 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

  از سوی دیگر حجم تولید نفت خام ایران بر اساس اعلام رسانه های خارجی در ماه ژوئن امسال به سه میلیون و ٦٣۰ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین حد از ماه ژوئن سال ٢۰١١ میلادی تاکنون بوده است.

  همزمان با افزایش حدود دو برابری صادرات نفت خام ایران اما درآمدهای حاصل از فروش طلای سیاه به شدت افت کرده به طوری‌که ایران امسال نزدیک به 20 دلار هر بشکه نفت خام را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ارزان‌تر روانه بازارهای جهانی کرده است.

  اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد: متوسط قیمت نفت ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی با کاهش 19.38 دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به 34.79 دلار در هر بشکه رسید.

  از سوی دیگر متوسط قیمت نفت اوپک در نیمه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل 18.81 دلار کاهش داشته و به 36.31 دلار در هر بشکه رسیده است.

  بر اساس این گزارش قیمت نفت ایران در ژوئن 2016 نسبت به ماه قبل از آن 3.01 دلار افزایش یافته و به 44.68 دلار در هر بشکه رسیده است. هر بشکه نفت ایران در ماه می در برابر 41.67 دلار معامله شده بود.

  این درحالی است که متوسط قیمت نفت ایران در نیمه نخست 2016 با افت 19.38 دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به 54.17 دلار در هر بشکه رسیده است. در نیمه نخست 2015 هر بشکه نفت ایران در برابر 54.17 دلار معامله می شد.

  در همین حال نفت برنت دریای شمال در نیمه نخست سال جاری میلادی با 18.03 دلار کاهش قیمت در برابر 39.89 دلار و هر بشکه نفت سبک آمریکا با کاهش قیمت 13.73 دلاری در برابر 39.52 دلار معامله شده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو