عصر بازار

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران:

پذیرش ریسک صادرکنندگان بابت کاهش نرخ ارز

ریسک سیاسی صادرات به عراق را می‌پذیریم

عصر اعتبار- مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به ارائه محصول جدید این صندوق، گفت: صندوق ضمانت صادرات کل ریسک سیاسی صادرات به کشور عراق را با یک درصد در سال می‌پذیرد.

پذیرش ریسک صادرکنندگان بابت کاهش نرخ ارز
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از فارس، سید کمال سید‌علی امروز در همایش بررسی چالش‌ها و راهکارهای تخصصی صادرات کالا به عراق که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: کاهش قیمت نفت و همچنین حمله تروریست‌های داعشی در کشور عراق باعث شده پرداخت‌ها با مشکل مواجه شود، ولی صندوق ضمانت صادرات با هماهنگی طرف مقابل تجاری در تلاش است، تا این تجارت را راهبری کند.

  مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به دسته‌بندی گروه ریسک تجاری کشور عراق گفت: این کشور در گروه 7 ریسک تجاری قرار دارد، اما سیاست کلی صندوق ضمانت صادرات و دولت جمهوری اسلامی ایران در تجارت رتبه ریسک تجاری کشورها نیست، بلکه دوستی، مسلمان بودن و همسایگی کشورها با ماست که هر 3 این خصیصه‌ها را کشور عراق دارد.

  سید‌علی تصریح کرد: کارمزد صندوق ضمانت صادرات برای صادرات به کشور عراق یک درصد است، اما این کارمزد برای سایر کشور 3 تا 4 درصد است.

  وی با اشاره به اینکه در حال انجام ارائه محصول جدیدی در صندوق ضمانت صادرات هستیم، گفت: نوسانات نرخ ارز در سود و زیان صادرکنندگان موثر است، بنابراین با ارائه این محصول تلاش می‌کنیم تا اگر براساس یکسان‌سازی نرخ ارز و سایر مسائل نرخ ارز کاهش یابد، صندوق ضمانت صادرات ریسک کاهش نرخ ارز را بپذیرد و اگر براثر نوسانات نرخ ارز افزایش یافت سود حاصل از آن به صادرکننده تعلق گیرد.

  رئیس صندوق ضمانت صادرات ایران بیان داشت: کارگروه این محصول تعیین شده و در آینده نزدیک اعلام می‌شود تا کارهای اجرایی آن را صادرکننده‌ها انجام دهند.

  سیدعلی با بیان اینکه در تجارت دو ریسک سیاسی و تجاری وجود دارد، گفت: صندوق ضمانت صادرات کل ریسک سیاسی صادرات به کشور عراق را با یک درصد در سال می‌پذیرد.

  وی افزود: به عنوان مثال اگر یک سرمایه‌گذار برای ساخت و راه‌اندازی یک کارخانه سیمان نیاز به سرمایه‌گذاری 10 میلیون دلاری در کشور عراق داشته باشد، می‌تواند کارخانه‌اش را با 100 هزار دلار در سال ضمانت کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۶ روز پیش
  آرشیو