عصر بازار

شکل‌گیری فصل جدیدی از روابط بین‌الملل با دیدار روسای جمهور ایران، آذربایجان و روسیه

عصر اعتبار- دیدار سران سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه بحث جدیدی را در روابط سه کشور در تقویت مناسبات سیاسی و همچنین تجاری ایجاد کرده است.

شکل‌گیری فصل جدیدی از روابط بین‌الملل با دیدار روسای جمهور ایران، آذربایجان و روسیه
نسخه قابل چاپ
شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار»به نقل از راشاتودی، در روز 8 آگوست سال جاری دیدار سه‌جانبه بین سران روسیه، ایران و آذربایجان در باکو برگزار شد.

  بیانیه مشترک پس از این دیدار بر تمایل سه طرف برای تقویت همکاری‌های گسترده در حوزه‌های مختلف نظیر مبارزه با تروریست، حل و فصل مناقشات منطقه‌ای و همچنین تقویت روابط اقتصادی در حوز‌ه‌های انرژی، تجارت، زیرساخت، حمل و نقل و دیگر حوزه‌های اقتصادی تأکید داشت.

  یکی از مهترین نتایج این نشست سه‌جانبه توافق سه طرف برای همکاری در موضوعات مرتبط با دریای خزر بود. شکل گرفتن ساختار سه‌جانبه فصل جدیدی را در تاریخ روابط سه کشور ایجاد کرد.

  لزوم شکل گرفتن این ساختار واضح است چرا که سه کشور دارای منافع مشترک بوده که مرتبط با مسائل مختلف بین‌المللی و منطقه‌ای هستند. نه تنها منافع مشترک سه کشور را به هم نزدیک می‌کند بلکه چالش‌های پیش روی سه کشور نیز معرف لزوم همکاری ایران، آذربایجان و روسیه است که شامل بحران اقتصاد بین‌المللی در کنار بی‌ثباتی در افغانستان و خاورمیانه است.

  سه کشور همچنین توافق کردند تا گفت‌وگوهایی را برای تعیین تکلیف مسائل مهم مرتبط با دریای خزر برگزار کنند. امضا و اجرای کنوانسیون ارائه شده از سوی سه کشور می‌تواند به نفع تمام کشورهای حاشیه دریای خزر باشد.

  از دیگر موضوعات مورد بحث در نشست سه‌جانبه ایران،‌آذربایجان و روسیه توسعه کریدور شمال به جنوب غرب دریای خزر و همچنین پروژه‌های مشترک توسعه میادین نفت و گاز این منطقه است.

  در این دیدار همچنین نسبت به تسریع روند برگزاری پنجمین اجلاس دریای خزر در قزاقستان تصمیم‌گیری شد.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۱ ماه پیش
  آرشیو