عصر بازار

ضرورت رتبه بندی و حسابرسی بین المللی برای ارتباط شبکه بانکی با جهان

عصر اعتبار- رییس انجمن مالی اسلامی گفت: رتبه بندی و حسابرسی بین المللی بانک های ایرانی لازمه پیوند آنها با نظام بین الملل بانکی است.

ضرورت رتبه بندی و حسابرسی بین المللی برای ارتباط شبکه بانکی با جهان
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، علی صالح آبادی با برشمرد الزامات نظام بانکی و بازارهای مالی ایران برای حاکم شدن رویکرد بین الملی بر آنها اظهار داشت:
  برخی از اشکالات حوزه بانکی در ایران به موانع و مشکلات ساختاری برمی گردد که آن هم ناشی از مسایل اقتصادی و آثار آن بر نظام بانکی است.
  وی افزود: برای نمونه وجود تسهیلات معوق در بانک ها تا حدودی نتیجه مشکلات اقتصادی جامعه است و البته البته اعتبارسنجی بانک ها نیز نقش مهمی در حجم مطالبات معوق دارد.
  مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران تاکید کرد: تکالیف دولتی به بانک ها، محدودیت کفایت سرمایه بانک ها بویژه بانک های دولتی و دستوری بودن نرخ سود طی سال های متمادی مثال های دیگری هستند که همگی تحت تاثیر فاکتورهای اقتصادی به سیستم بانکی لطمه وارد کرده اند.
  صالح آبادی با اشاره به اینکه موضوع تحریم ها و اثر آنها بر توسعه نیافتگی سیستم بانکی بعد از بحران مالی جهانی قابل ملاحظه است، افزود: اصلاحات زیادی بعد از بحران مالی در ساختار بانک های جهان اعمال شد که عقب افتادن سیستم بانکی ایران از این اصلاحات چالش های بسیاری در سیستم بانکی ایجاد کرده است.
  وی یادآور شد: در حالی که امروزه در دنیا بازارهای مالی اعم از پول و سرمایه و بیمه به صورت هماهنگ و جامع مدیریت می شوند، ضعف ساختاری و نبود نظارت جامع بر بازارهای مالی یک چالش جدی برای نظام مالی و سیستم بانکی ایران به شمار می آید.
  صالح آبادی نسبت پایین کفایت سرمایه بانک ها را شاخص دیگری برای نبود تطبیق سیستم های مالی ایران با نظام بین المللی عنوان کرد.
  وی یادآور شد: به دلیل فقدان امکان دسترسی به بازارهای مالی بین المللی و همچنین استفاده نکردن از منابع مالی خارجی، رویکردهایی که تاکنون و به طور عموم در سیستم مالی و بانکی کشور پیگیری شده، داخلی بوده و رویکرد بین المللی بر بازارها و ساختارها دنبال نشده است.
  رییس انجمن مالی اسلامی ایران تاکید کرد: اگر ما می خواهیم از منابع مالی خارجی استفاده کنیم و برای دستیابی به اهداف بالادستی به تامین مالی بین المللی احساس نیاز می کنیم، باید یکی از بسترهای مهم این امر را که امکان دسترسی به بازارهای مالی است بطور کامل فراهم کنیم.
  صالح آبادی حاکم شدن رویکرد بین الملی بر سیستم بانکی و بازارهای مالی کشور را ملزم به تحقق پنج شرط ضروری دانست و افزود: وجود موسسات رتبه بندی بین المللی یا استفاده از موسسات رتبه بندی بین المللی در کشور یکی از این شرط ها است.
  وی افزود:امروزه بانک ها نمی توانند به سیستم مبادلات جهانی وصل شوند، مگر اینکه از خدمات این موسسات استفاده کنند و رتبه اعتباری خود را توسط این نهادها به ثبت برسانند.
  مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران بر وجود موسسات حسابرسی بین المللی تاکید کرد و اظهار داشت: نهادها و شرکت های ایران باید بتوانند با این موسسات همکاری کنند به نحوی که حساب های آنها در موسسات حسابرسی بین المللی ارزیابی و تایید شود.
  صالح آبادی دسترسی به نرم افزارهای روز و بسترهای بین المللی شدن را از دیگر لوازم ارتباط بانک های ایرانی با نظام بین الملل برشمرد و افزود: یکی از این نرم افزارها سوئیفت بود و سایر نرم افزارها هم به همین شکل باید مورد استفاده قرار بگیرند.
  وی بر تطابق ساختار بانک ها با استانداردهای بین الملل تاکید کرد و اظهار داشت: برای نمونه نهادهای مالی و بویژه بانک ها باید واحد تطبیق داشته باشند. همانطور که به تازگی صورت های مالی داخلی در حال تطبیق با استانداردهای IFRS هستند، حاکمیت شرکتی مطابق با نرم های بین المللی در کشور اجرا شود.
  مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران حضورهای نهادهای مالی خارجی در ایران را مورد تاکید قرار داد و افزود: حضور نهادهای مالی به شکل شعبات و نماینده این نهادها در کشور باعث توسعه رقابت در سطح نظام مالی ما خواهد شد.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۱ ماه پیش
  آرشیو