عصر بازار

بهارستان نشینان مطرح کردند:

جاده پر پیچ و خم بانکداری اسلامی

اصلاح نظام بانکی با عبور از جاده بانکداری اسلامی

عصر اعتبار- یکی از کارکردهای اصلی بانک مرکزی هرکشور در کنار اتخاذ سیاست های پولی وارزی، تنظیم مقررات احتیاطی به منظور ارتقا ثبات و سلامت بانکی است. تجربه کشورهای مختلف حاکی از آن است که عدم رعایت استاندارهای ثبات و سلامت بانکی، منجر به افزایش احتمال وقوع بحران بانکی و در نتیجه بی ثباتی اقتصادی می شود.برهمین اساس چند سالی است که اصلاح نظام بانکی کشور مورد توجه مسئولان امر قرار گرفته است. بسیاری از کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند، اگر دنبال اصلاح واقعی و بنیادی در ساختار نظام بانکی کشور هستیم، تنها راه، اجرایی شدن نظام بانکداری اسلامی است.بی تردید قانون بانکداری بدون ربا با گذشت بیش از سه دهه و تحولات رخ داده در نظام بانکی جهان و ایران و ضرورت ریل گذاری های جدید در سیاست های پولی کشور، دیگر پاسخگوی نیاز امروز جامعه نیست و از این رو سیاستگذاران باید به دنبال قانون جایگزین آن باشند.

جاده پر پیچ و خم بانکداری اسلامی
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار»، نمایندگان مردم در خانه ملت نیز با تاکید براصلاح نظام بانکی در کشور معتقدند: مشکلاتی که در حال حاضر در بخش های مختلف اقتصادی با آن رو به رو هستیم به ناکارآمدی و پاسخگو نبودن نظام بانکی کشور بازمی گردد.که باید یک بازنگری در این قانون صورت گیرد.
  در این زمینه به سراغ برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رفته ایم تا دیدگاه های آنان را در زمینه اصلاح نظام بانکداری بدون ربا جویا شویم که حاصل آن را می خوانید.

  تاج گردون:اختلاف برسر نحوه اصلاح
  غلامرضا تاج گردون رئیس کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که نظام بانکی نیاز به اصلاح دارد، گفت:عملکرد بانک ها در چند سال اخیر  نشان داده قانون قبلی نتوانسته است تاثیر گذار باشد و نیاز به اصلاح دارد و این موضوع هم از سوی مجلس و هم دولت و کسانی که  قانون بانکداری اسلامی را اجرا کردند احساس شده است.
  نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:در حال حاضر اختلافی که بین نمایندگان مجلس و دولت وجود دارد در نوع اصلاح است.
  وی درباره طرحی که مجلس در ماه های پایانی مجلس نهم ارائه شد، گفت:طرح در کمیسیون اقتصادی در حال بررسی است و دولت نیز لایحه خود را آماده کرده اما زمان ارسال هنوز مشخص نیست.
  تاج گردون افزود: ماهیت لایحه اصلاح نظام بانکی تنظیم مقررات بر اساس رفتارهای اسلامی، رعایت حد و حدود ورود دولت در مسائل بانک‌ها، شرعی کردن نرخ‌ها و استفاده درست از ابزارهای مالی است.

  یوسفیان ملا:دگرگونی درنظام بانکی
  عزت‌الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه گفت:مشکلاتی که در حال حاضر در بخش های مختلف اقتصادی با آن رو به رو هستیم به ناکارآمدی و پاسخگو نبودن نظام بانکی کشور بازمی گردد.
  نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی افزود: ضرورت اصلاح نظام بانکی موضوعی است که همه با آن موافق هستند،چرا که کسی که اهل دین و دیانت است، اعتقاد دارد  پولی که بانک ها از مشتریان دریافت می کنند،ربا است و تجار و بازرگانان می گوید تبعیض است چرا که گردش پول صورت نمی گیرد و بانک ها خود تاجر شده اند و این تشخیص در همه اقشاروجود دارد که باید نظام بانکی کشور دگرگون شود.
  وی با بیان اینکه باید نظام بانکی به گونه ای دگرگون شود که وضعیت بهتری نسبت به حال حاضر باشد، ادامه داد:باید به این موضوع توجه شود که نباید  فقط یک اسمی  به نام بانکداری اسلامی اکتفا کنیم و معتقد باشیم که در آن قانون هرچیزی نوشته شود مشکل را حل می کند نه ما باید کاری را انجام دهیم که بااین تغییرات این نیم بند نظام بانکی کشور  ازبین هم نرود و نابود نشود لذا همه دستگاه ها باید همکاری کنند همانگونه که مشاهده کردین وقتی طرحی را مجلس ارائه داد مدیران و دست اندرکاران نظام بانکی موضع گرفتند باید همه باهم یکصدا شوند و وقتی همه معتقد باشند که این قوانین نظام بانکی کشور پاسخگو نیاز کشور نیست باید همه باهم دست به دست هم بدهند تا مشکل را حل کنند.
  عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشوردرباره  طرحی که درماه های پایانی مجلس نهم در زمینه بانکداری اسلامی ارائه شد، گفت:طرحی که مجلس در ماه های پایانی مجلس نهم ارائه شد، طرحی  یک جانه بود و مخالفین خود دست اندرکار امور بانکی بودند.باید به این نکته توجه داشت کسانی که دست اندرکار هستند باید پای کاربیایند  چرا که هر طرحی یک طرفه تصویب شود در مرحله اجرا دچار مشکل خواهد شد
  یوسفیان ملا در پاسخ به این سوال که چرا دولت لایحه اصلاح نظام بانکداری اسلامی را ارائه نمی دهد؟ تصریح کرد:متاسفانه نه تنها دولت یازدهم بلکه دولت گذشته نیز در این باره  کوتاهی کردند.هرچند این طرح  در بندنه دولت در دست بررسی است و حتی در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت اما در جلسه دولت مطرح نشده است  اگر این اتفاق بیفتد بخش عمده ای از مشکلات نظام بانکی کشورحل خواهد شد.
  مصری:اجرای قانونی با معیارهای کاملا اسلامی
  عبدالرضا مصری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه هیچ بانکی را سراغ نداریم که بدون ربا عملیات بانکی انجام دهد، گفت:قانون فعلی که به نام قانون بانکداری اسلامی است فقط روی جلد آن نوشته شده اسلامی، قانونی که هیچ معیار اسلامی درون آن رعایت نشده است.
  نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی  افزود: در تمام دنیا پول زادو ولد ندارد، تولید است که زادو ولد می کند، اما در کشور ما با قانونی که داریم باعث شده اگر فردی بخواهد واحد تولیدی راه اندازی کند، تولید و دردسر های کار را کنار می گذارد و اگر پولی دراختیار دارد  آن را در بانک گذاشته و در ماه سود آن را دریافت کند این را قانون اسلامی نمی گویند امیدوارم یک روزی به قانونی برسیم که براساس آنچه که مد نظر اسلام بوده اجرایی شود.
  وی به نظام بانکداری در دنیا اشاره کرد و گفت:شاهد این هستیم کشورهایی که نظام بانکداری اسلامی ندارند بهره بانکی آنها بین یک تا دو درصد است ما که قانون بانکداری اسلامی داریم 20 تا 25 درصد بهره بانکی از مشتریان دریافت می کنیم.هر زمان سیستم بانکی کشور به سطحی رسید که بهره بانکی  2 در صد دریافت کرد آن زمان می توانیم بگویم قانون ما اسلامی است .
  مصری درباره طرح روزهای آخر مجلس نهم در زمینه بانکداری اسلامی، تصریح کرد: شاکله طرحی که در روزهای پایانی مجلس نهم ارائه شد،خوب بود. اگراشکالاتی که دارد رفع شود؛ می تواند یک طرح جامعی با شرایط کشورتدوین شود و بانک ها ملزم شوند به اجرا آن شرایط خوبی است.
  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: قانون باید جامع باشد و مانع .جامع بودن آن یعنی همه نیازها را پاسخگو باشد مانع بودن آن نیز یعنی مانع از تفسیر کردن برداشت های مختلف باشد.اگر قانون مانع باشد کسی نمی تواند خلاف آن را انجام دهد. متاسفانه به دلیل عدم پایبندی برخی از مسئولان به قانون به نظر من باید در کنار قوانین کیفر را هم لحاظ کنیم که اگر فردی قانون را رعایت نکرد برای آن مجازات دیده شود. در دنیا خود قانون ایجاد وظیفه می کند اما  ما باید پشت سر هر قانونی مجازات کیفری هم ببینیم.

  زارع:اصلاح قانون به صورت هدفمند
  رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم با بیان کمیسیون اقتصادی مجلس دهم باید اولویت خود را اصلاح نظام بانکی قرار دهد گفت:نظام بانکی ما دچار چالش‌ها و مشکلاتی است که باید برطرف شود و این نیاز به مصوبه دارد.
  نماینده مردم آباده، بوانات و خرم بید در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به اینکه اصلاح نظام بانکی به صورت هدفمند صورت نمی گیرد، افزود:قانون بانکداری بدون ربا در کشور مربوط به 33 سال گذشته است و با نگاهی به نظام پولی در دنیا خواهیم دید که کشور در این زمینه  بسیار عقب مانده است به همین دلیل حساسیت قانون بانکداری بدون ربا به‌عنوان قانون مادر ایجاب می‌کند که این موضوع در زمان کافی مورد بررسی قرار گیرد.
  وی با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی به نفع تولید  و خروج اقتصاد از رکود تورمی است، ادامه داد:باید نظام بانکی به گونه ای اصلاح شود که هم با اقتصاد مقاومتی و هم با قوانین بانکی بین المللی و کشورهایی که بانکداری اسلامی واقعی را اجرا می کنند منطبق باشد.
  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس  افزود: در روزهای پایانی مجلس نهم طرح یک فوریتی عملیات بانکی بدون ربا که یک سال روی آن کار شده و در صحن علنی تصویب شده بود مقرر شد با استناد به اصل 85 قانون اساسی به صورت آزمایشی اجرا شود. اما  به رغم زحمات زیادی که بر روی طرح عملیات بانکی بدون ربا کشیده شده بود و این طرح مربوط به بانکداری اسلامی و بانکداری بر مبنای عدل، حق، فقه اسلامی، صیانت از حقوق سپرده‌گذاران و در مورد ساختار بانک‌ها، شفاف گری مالی و بانکداری بدون ربا بود از دستور کار خارج شد.
  زارع تصریح کرد:امید واریم دولت به وعده خود عمل کرده و لایحه خود را به مجلس   ارائه دهد اما اگر این گونه نشود طرح عملیات بانکداری بدون ربا قطعا در دستور کمیسیون اقتصادی مجلس قرار خواهد گرفت.

  مفتح :اجرای قانون در عمل
  محمد مهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: سیستم بانکداری در ایران، بانکداری بدون ربا است و انتظار می رود که مرکز تحقیقات اسلامی طراحی های لازم برای دستیابی به بانکداری اسلامی را انجام دهد.
  نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی،افزود: در حوزه بانکداری می خواهیم قانون وضع کنیم، می گوییم قانون بانکداری بدون ربا، بنده معتقدم قانون بانکداری که شورای نگهبان آن را تصویب کرده، قانون بدون رباست، اما عمل ما در هنگام اجرا به این صورت نیست.
  وی ادامه داد: درکشوربانکداری بدون ربا می خواهیم، اما اگر بانکداری اسلامی خواستیم باید به چه صورت عمل کنیم، سئوال اینجاست آیا نظام اقتصادی اسلام، بانکداری بدون ربا را به این صورت فعلی تعریف می کند، در این جا حوزه باید ظرفیت های علمی و پژوهشی خود را نشان دهد، چون در بانکداری فعلی ما فقط مباحث ربوی را جدا کرده ایم وعقود شرعی به آنها داده ایم، لذا وظیفه حوزه در این باره این است که بعد از گذشت 37 سال از انقلاب اسلامی شیوه بانکداری اسلامی را تدوین کند و آن را به مجلس بدهد، تا مجلس آن را به قانون تبدیل کند و به همین جهت مجلس، مرکز تحقیقات در قم ایجاد کرده و از نظرات فقها و علما در این گونه مسائل بهره می گیرد.
  مفتح با بیان اینکه راندمان و کارآمدی سیستم بانکی کشور قابل قبول نیست، گفت: هزینه ها بالا  و سرعت انجام کار در سیستم بانکی کشور کند است و کارآمد نیست. در مقام مقایسه با کشور های دیگر آنها خیلی سریع تر با راندمان بالا کار می کنند.در دنیا بانکداری بدون ربا مورد توجه است به طوری که در بانک های خارجی شعبی وجود دارد که بانکداری بدون ربا ارائه می دهند.ما باید این سیستم را اصلاح کنیم در مجلس نهم یک طرحی نوشته شد اما به پایان مجلس نرسید.
  سخنگوی کمیسیون برنامه ،بودجه و محاسبات مجلس گفت: طرح مورد نظر در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفته است و امیدواریم هم محتوا هم نحوه اجرا بتواند ضمن اینکه بانکداری اسلامی بدون ربا باشد که کارها به سهولت انجام و اشکالاتی که در حال حاضر وجود دادبرطرف شود.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۱ ماه پیش
  آرشیو