عصر بازار

اقدام های لازم برای واگذاری ۲۰۰ شرکت به بخش خصوصی آغاز شد

عصر اعتبار- مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی از انجام اقدام های لازم برای برگزاری مزایده و واگذاری۲۰۰ شرکت به بخش خصوصی تا پایان امسال خبر داد.

اقدام های لازم برای واگذاری ۲۰۰ شرکت به بخش خصوصی آغاز شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا به برگزاری مزایده یکصد جایگاه سوخت در پانزدهم شهریورماه اشاره کرد که همه آنها در مجموع یک شرکت محسوب می شدند.
  وی افزود: واگذاری 200 شرکت دیگر در دستور کار است.
  به گزارش ایرنا، در واگذاری یکصد جایگاه سوخت که از ساعت 14 پانزدهم شهریورماه در 25 استان کشور آغاز شد و تا ساعت 20 به طول انجامید، بجز برای سه استان آذربایجان غربی، البرز و کهگیلویه و بویراحمد که پاکت پیشنهاد قیمت نرسید، در دیگر استان ها مزایده ها با تقاضای زیاد روبرو شد و در مجموع 70 درصد آنها به فروش رفت.
  سبحانی گفت: این شرکت ها در گروه های مختلف پتروشیمی، کشاورزی، صنایع فلزات اساسی، صنعت ماشین سازی، نفت و گاز، ساختمان، برق و پوشاک دسته بندی شده اند.

  ** 201 شرکت تا پایان امسال در فهرست واگذاری ها قرار می گیرد
  مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: یک هزار و 111 شرکت از آغاز تشکیل سازمان خصوصی سازی تاکنون در قالب اصل 44 قانون اساسی یا خارج از آن در فهرست واگذاری قرار گرفته اند.
  وی شمار شرکت های باقیمانده برای واگذاری را 201 مورد اعلام کرد و ادامه داد: البته این آمار به معنای واگذاری سایر شرکت ها از این تعداد نیست، بلکه بین آنها تعدادی شرکت ورشکسته، منحل شده و... وجود دارد که ممکن است از گروه های 1 و 2 خارج شده و به گروه 3 پیوسته باشند.
  سبحانی توضیح داد: درباره شرکت های گروه 1 باید 100 درصد سهام آنها به بخش خصوصی واگذار شود اما دولت می تواند تا 20 درصد سهام شرکت های گروه 2 را نگه داشته و 80 درصد را به بخش خصوصی واگذار کند.
  وی یادآوری کرد: شرکت هایی مانند خبرگزاری صدا و سیما که در گروه 3 قرار می گیرند، به هیچ عنوان نباید واگذار شوند.
  مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی ادامه داد: قرار بود شرکت های قرار گرفته در گروه 1 تا سال 1389 و گروه 2 تا پایان سال 1393 به بخش خصوصی واگذار شوند اما این اهداف به دلایلی به طور کامل محقق نشد.
  وی گفت: مجلس شورای اسلامی در مصوبه هایی، واگذاری این شرکت ها را تا پایان سال 1394 و پس از آن سال 1395 تمدید کرد که 201 شرکت تا پایان امسال در فهرست واگذاری ها قرار می گیرد.
  سبحانی گفت: از آنجا که هنوز مراحل قیمتگذاری برخی شرکت ها به پایان نرسیده و در بعضی موارد حتی آغاز نشده است، نمی توان ارزش ریالی برای مجموع آنها اعلام کرد.

  ** مشکل شرکت های زیانده
  مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی گفت: این سازمان در تلاش است با بررسی وضعیت سود و زیان شرکت ها، ضرر انباشته آنها و... شرایط واگذاری را تا پایان سال به انجام رسانده و پس از بررسی کارشناسان و قیمتگذاری، به روزنامه آگهی دهد و برای برگزاری مزایده آماده شود.
  سبحانی اضافه کرد: سازمان خصوصی سازی تا پایان امسال شرایط مزایده، قیمتگذاری، آگهی مزایده و واگذاری این شرکت ها را فراهم می کند اما اینکه همه آنها به فروش برسند یا خیر به شرایط بازار سرمایه، تاثیر تحریم ها و وضعیت اقتصادی کشور مربوط می شود.
  وی یادآور شد: برخی شرکت های باقیمانده سود ده نیستند و در برخی موارد زیانده اند و همین مساله واگذاری و فروش آنها را دشوار می کند.
  این مسئول اضافه کرد: این شرکت ها اگر با قیمت کارشناسی به مزایده گذاشته شوند، مشتری برایشان وجود نخواهد داشت و اگر با قیمتی پایین تر ارایه شوند، محکوم به واگذاری آنها به «ثمن بخس» خواهیم بود و بر این اساس، حساسیت های ویژه خود را دارد.
  به گزارش ایرنا، چندی پیش رییس کل سازمان خصوصی سازی درباره عملکرد این سازمان در سال 1394 گفت: پارسال 84 شرکت دولتی به ارزش کل پایه 112 هزار و 569 میلیارد ریال برای واگذاری قیمتگذاری شد.
  «میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» افزود پارسال 230 بنگاه به ارزش 137 هزار و 987 میلیارد ریال عرضه شد و از این تعداد، 48 شرکت به ارزش 37 هزار و 329 میلیارد ریال به فروش رسید.
  وی اعلام کرد از مجموع واگذاری های انجام شده در سال 1394، نزدیک به 81 درصد به ارزش 30 هزار و 60 میلیارد ریال فروش سهام به عموم مردم بوده است.
  به گفته وی، از زمان تاسیس سازمان خصوصی سازی در سال 1380 تاکنون، یک بیلیارد و 418 هزار و 256 میلیارد ریال سهم دولتی واگذار شده است.
  پوری حسینی ادامه داد: از این میان، یک بیلیارد و 26 هزار و 448 میلیارد ریال واگذاری تا پیش از دولت یازدهم رخ داد و 391 هزار و 809 میلیارد ریال نیز در سه سال گذشته انجام شد که 38 درصد کل واگذاری ها در 15 سال گذشته را شامل می شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۳ روز پیش
  آرشیو