عصر بازار

وزارت صنعت اعلام کرد:

۱۵ میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز برای معادن در برنامه ششم توسعه

عصر اعتبار- میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز بخش معدن وصنایع معدنی کشور در برنامه ششم توسعه، ۱۵.۳ میلیارد دلار اعلام شد که نزدیک به ۶۰ درصد این رقم به حوزه فولاد اختصاص می‌یابد.

۱۵ میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز برای معادن در برنامه ششم توسعه
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۹:۰۰

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، رقم سرمایه‌گذاری موردنیاز برای اجرای طرح جامع فولاد تا سال 1404، معادل 30 میلیارد دلار برآورد شد. بر این اساس، قرار است بر پایه سند چشم‌انداز 1404 ظرفیت تولید فولاد خام کشور به 55 میلیون تن برسد که نزدیک به 15 میلیون تن آن سهم صادرات است. بر پایه اطلاعات ارائه شده، میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای طرح‌های توسعه زنجیره آلومینیوم تا چشم انداز 1404، 11 میلیارد دلار است که 21.5 درصد از کل سرمایه گذاری را دربر می‌گیرد.

  علاوه بر این، سایر پروژه‌های بخش معدن و صنایع معدنی برای توسعه خود به سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری نیازمند است. البته یکی از مهمترین روش‌های تامین سرمایه مورد نیاز، جذب مشارکت خارجی برای پیاده‌سازی پروژه‌های یاد شده است.

  ایمیدرو همچنین ظرفیت و سرمایه‌گذاری مورد نیاز در دوره پنج ساله ششمین برنامه توسعه را مشخص کرده است؛ به طوری که در سال 1399 هدفگذاری ظرفیت 40 میلیون و 380 هزار تن فولاد پیش‌بینی شده که این هدف به 9 میلیارد و 200 میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

  بر اساس اعلام این سازمان، در سال گذشته ظرفیت تولید شمش فولاد به 23 میلیون تن رسیده است؛ همچنین برای شمش کاتد مس که در سال گذشته به ظرفیت 308 هزار تنی رسید، در سال 99 دستیابی به رقم 411 هزار تن مورد انتظار است که برای تحقق این مهم، باید یک میلیارد و 850 میلیون دلار سرمایه صرف شود.

  علاوه بر این، در 1399 میزان ظرفیت تولید شمش آلومینیوم 823 هزار تن هدفگذاری شده که این امر نیازمند یک میلیارد و 800 میلیون دلار سرمایه‌گذاری است. ظرفیت تولید شمش آلومینیوم در سال 94 برابر با 370هزار تن بوده است.

  همچنین اکتشاف و سایر برنامه‌های این حوزه در ایمیدرو به سرمایه‌گذاری یک میلیارد و 200 میلیون دلاری در دوره برنامه ششم توسعه نیاز دارد. میزان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده مورد نیاز در مناطق ویژه صنایع انرژی‌بر نیز، یک میلیارد و 250 میلیون دلار است؛ در مجموع ایمیدرو 51میلیارد دلار برای دستیابی به اهداف در نظر گرفته شده در قالب برنامه چشم‌انداز توسعه 1404 نیاز دارد.

  ایمیدرو در چارچوب برنامه یادشده، نیازمندی‌های زیرساختی نیز پیش‌بینی کرده است که بر اساس آن، در بخش گاز روزانه به 22 میلیون متر مکعب نیاز دارد. همچنین پیش‌بینی برق مورد نیاز نیز رقم سه هزار و 300 مگاوات و در زمینه آب نیز رقم روزانه 360 هزار مترمکعب صورت گرفته است.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو