عصر بازار

صادرات کشور به مرز ٢٢ میلیارد دلار رسید

عصر اعتبار- در شش ماهه نخست سال جاری صادرات کالا از ایران به حدود ٢٢ میلیارد دلار و واردات کالا به کشور به ۲۰ میلیارد دلار رسید. آلمانی‌ها نیز در این مدت توانستند به صدرنشین‌های لیست صادر کننده کالا به ایران راه باز کنند.

صادرات کشور به مرز ٢٢ میلیارد دلار رسید
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بر اساس اطلاعات گمرک ایران در شش ماهه نخست سال‌ جاری صادرات غیرنفتی ایران با ٥.٩ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 21 میلیارد و 706 میلیون دلار رسید. صادرات کشور در شش ماهه نخست سال گذشته 20 میلیارد و 478 میلیون دلار بود.
  همچنین واردات کالا به ایران، در این مدت به 20 میلیارد و 308 میلیون دلار رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ٢.٦ درصد کاهش یافته است. بنابراین تراز تجاری کشور همچنان مثبت است.

  چه کالاهایی صادر کردیم؟

  در شش ماهه نخست سال جاری، عمده‌ترین کالای صادراتی ایران میعانات گازی به ارزش 3 میلیارد و 496 میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ١٢.٨٥ درصد کاهش داشته است.
  گازهای طبیعی مایع شده نیز به ارزش یک میلیارد و 940 میلیون دلار در رتبه بعدی قرار دارد و پس از آن به ترتیب گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده به ارزش 836 میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش 688 میلیون دلار و پروپان مایع شده به ارزش 636 میلیون دلار قرار دارند.

  همچنین در مدت یادشده 8 میلیارد و 698 میلیون دلار انواع کالای پتروشیمی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ٢٢.٤ درصد رشد کرده است. این کالاها در میان سایر گروه‌های کالایی بیشترین سهم از ارزش کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده‌اند به ‌طوری که ٧.٤ درصد از کل صادرات غیرنفتی کشورمان به پتروشیمی‌ها اختصاص دارد.

  سهم سایر کالاها به استثنای پتروشیمی و میعانات گازی از کل صادرات غیرنفتی کشورمان در شش ماهه سال‌جاری ٤٣.٨٢ درصد بود. در این مدت 9 میلیارد و 512 میلیون دلار انواع کالا به استثنای میعانات گازی و پتروشیمی صادر شد. صادرات سایر کالاها هم در این مدت ١.٨٤ درصد رشد داشته است.

  نگاهی به اقلام عمده وارداتی

  اقلام عمده وارداتی طی شش ماهه نخست سال 1395 به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش 551 میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش 503 میلیون دلار، برنج به ارزش 478 میلیون دلار، قطعات منفصله خودرو به ارزش 432 میلیون دلار و انواع وسایل نقلیه به ارزش 357 میلیون دلار بوده است.

  خریداران عمده کالاهای ایرانی

  اطلاعات گمرک نشان می‌دهد که چین همچنان بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی است به طوری که در شش ماهه ابتدایی سال‌ جاری حجم صادرات غیرنفتی کشور به چین به 3 میلیارد و 998 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ١.٩ درصد رشد داشته است. پس از چین به ترتیب امارات متحده عربی به ارزش 3 میلیارد و 401 میلیون دلار، عراق به ارزش 2 میلیارد و 976 میلیون دلار، ترکیه به ارزش 2 میلیارد و 321 میلیون دلار و جمهوری کره با یک میلیارد و 780 میلیون دلار قرار دارند. صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای چین، ترکیه و کره جنوبی در این مدت افزایش داشته ولی صادرات غیرنفتی ایران به امارات متحده عربی ١٨.٥ درصد و عراق ٣.٤ درصد کاهش داشته است. همچنین صادرات غیرنفتی ایران به سایر کشورها دراین مدت با رشد ٤.١ درصدی همراه بوده است.

  کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

  آمار تجارت خارجی ایران نیز نشان می‌دهد که در شش ماهه ابتدایی سال‌ جاری واردات کالاهای آلمانی افزایش یافته است. صادرات آلمان به ایران در این مدت به یک میلیارد و 122 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 26 درصد افزایش داشت. آلمان پنجمین صادرکننده بزرگ کالا به ایران به‌شمار می‌رود و رتبه‌های اول تا چهارم به ترتیب به کشورهای چین با 4 میلیارد و 860 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 3 میلیارد و 457 میلیون دلار، جمهوری کره با یک میلیارد و 577 میلیون دلار و ترکیه با یک میلیارد و 329 میلیون دلار اختصاص دارد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو