عصر بازار

مدیرعامل بانک قوامین:

بانک مرکزی ضربه گیر صدمات ناخواسته اقتصادی

عصر اعتبار- مدیرعامل بانک قوامین با تأکید بر این‌که پذیرش الزامات FATF به معنای ارائه اطلاعات بی‌حدوحصر به خارج از کشور نیست، گفت: بانک مرکزی با هوشمندی وارد این تعهدات می‌شود و از بروز صدمات ناخواسته به کشور در این بخش جلوگیری می‌کند.

بانک مرکزی ضربه گیر صدمات ناخواسته اقتصادی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»، در خصوص پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی FATF تصریح کرد: به‌طور طبیعی ارتباط با شبکه بانکی بین‌الملل الزاماتی دارد و مسئولان کشور نیز باید این الزامات را تا جایی که خطوط قرمز کشور به آن‌ها اجازه می‌دهد، رعایت کنند.
  مدیرعامل بانک قوامین تصریح کرد: در خصوص اقدامات FATF بهترین راهکار این است که اجازه دهیم بانک مرکزی با هوشمندی، درایت و وقوفی که بر کلیت این قضیه دارد توقعات و ویژگی‌های موردنظر اشخاص ذی‌صلاح را تأمین کند. وی افزود: همچنین بانک مرکزی با آشنایی که از شرایط تعیین‌کننده در روابط بین‌الملل دارد بهتر از هر نهادی می‌تواند در این بخش با بیشترین اثربخشی عمل کند.
  نتاج با تأکید بر رویه نادرست برخی از بخش‌های مختلف کشور در خصوص تعیین تکلیف برای بانک مرکزی در خصوص پذیرش قواعد کارگروه اقدام مالی FATF اظهار داشت: تمام بخش‌های مختلف کشور باید با پذیرش بانک مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر پولی در روابط داخل و خارج کشور همچنین در عرصه بین‌الملل اتخاذ بهترین تصمیم در این خصوص را به وی بسپارند.
  وی یادآور شد: بانک مرکزی در خلال این سال‌ها اثبات کرده توان لازم برای مدیریت صحنه بین‌المللی را دارد و با توجه و بررسی نقدهای دلسوزانه در این مسئله بهترین راه‌حل را انتخاب و عملیاتی می‌کند.
  نتاج خاطرنشان کرد: تجربه برخی کشورها نشان داده است قبول چشم‌بسته تمام الزامات FATF موجب شده تا در آن کشورها تعدادی از اشخاص برجسته سیاسی در عمل از انجام هرگونه عملیات پولی و بانکی منع و مجبور به استفاده از فیزیک پول شوند یا تنها در صندوق‌های که از سوی دولت برای آن‌ها تعریف‌شده فعالیت‌های مالی انجام دهند.
  وی افزود: به‌ طور قطع بانک مرکزی ایران با هوشمندی و استفاده از تجربیات دیگر کشورها در خصوص پذیرش الزامات FATF از بروز صدمات ناخواسته در این زمینه در کشور جلوگیری خواهد کرد.
  مدیرعامل بانک قوامین افزود: نمی‌توان به‌طرف های اروپایی گفت ایران را همانند یک پکیج سربسته ببینید ولی همه نوع تراکنش بانکی از ایران با بانک‌های بین‌الملل انجام پذیرد زیرا این رویه در هیچ کجای دنیا پذیرفته‌ شده نیست.
  نتاج تاکید کرد: یکی از الزامات بانک‌های اروپایی به‌منظور تعاملات مالی با ایران همان‌طور که در شبکه بانکی بین‌الملل رایج است شناختن طرف معامله نهایی است.
  وی ادامه داد: در داخل کشور نیز یکی از الزامات تمام بانک‌های عضو شتاب شناخت نسبی مشتری نهایی و امکان دریافت اطلاعات مشخص و تعریف‌شده از وی است زیرا بانک نمی‌تواند با اشخاص موهوم تعامل کند.
  نتاج عنوان کرد: اگر قرار است ایران مبادلات بین‌بانکی با تمام بانک‌های اروپایی برقرار کند باید همه اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و خصوصی که با بانک‌های خارجی در تعامل هستند شناخته‌شده باشند.
  مدیرعامل بانک قوامین با تأکید به پذیرش الزامات بین‌المللی در تعاملات مالی با دنیا اظهار کرد: با پذیرش تعاملات جهانی به‌تبع باید این قاعده را هم بپذیریم اما این مهم به معنای ارائه اطلاعات بی‌حدوحصر به خارج از کشور نیست.
  نتاج ادامه داد: همچنین در کشور همزمان با پذیرش قواعد FATF می‌توانیم بانک های محلی داخلی نیز داشته باشیم بدین معنی که توان ارائه سرویس‌های پولی داخل کشور را به اقشار موردنظر داشته باشیم.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو