عصر بازار

صالح آبادی :

برقراری روابط کارگزاری با ۹۰ بانک خارجی بانک توسعه صادرات ایران

عصر اعتبار- مدیرعامل بانک توسعه صاردات ایران در مجمع عمومی بانک از برقراری روابط کارگزاری با ۹۰ بانک خارجی خبر داد.

برقراری روابط کارگزاری با ۹۰ بانک خارجی بانک توسعه صادرات ایران
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار»، صورت های مالی بانک توسعه صادرات ایران در سال 1394 با حضوراعضای مجمع عمومی بانک، معاون وزیر اقتصاد و اعضای هیات مدیره بانک تصویب شد.

  علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ضمن ارائه گزارشی از تسهیلات صادراتی و فعالیت‌های اعتباری و بین‌المللی در پسابرجام، عملکرد و نسبت‌های مالی بانک در سال 94 را برای اعضای مجمع تشریح کرد.

  مدیرعامل بانک توسعه صادرات بااشاره به برقراری روابط کارگزاری با 90 بانک خارجی ، امکان ارائه خدمات حواله ارزی و اعتبار اسنادی با 65 کشور، افتتاح حساب نزد 21 کارگزار بین‏المللی و کاهش هزینه نقل و انتقال وجوه در خارج از کشور به بیان دستاوردهای برجام در بانک توسعه صادرات پرداخت.

  انعقاد یادداشت تفاهم همکاری با اگزیم بانک کره جنوبی، امکان استفاده از خط اعتباری ریفاینانس سه ماهه بانک BCP سوئیس جهت واردات کالاهای اساسی و دارو،مشارکت با مدیوبانکای ایتالیا (Medio Banca) برای دریافت فاینانس دو میلیارد دلاری با مدیریت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و عضویت در انجمن مؤسسات تأمین مالی توسعه‏ای در آسیا اقیانوسیه (ADFIAP) نیز از جمله دیگر اقدامات انجام شده در عرصه احیای روابط بانکی بود که دکتر صالح آبادی به آن اشاره کرد.

  وی اضافه کرد: برقراری روابط کارگزاری با شش بانک روسی، امکان دریافت و ارسال حواله و خدمات اعتبارات اسنادی صادراتی و وارداتی به روبل و یورو در قلمرو روسیه ، اعطای خط اعتباری 10 میلیون یورویی مدت‏دار به Mir Business Bank روسیه و انعقاد قرارداد با فروشگاههای مگنت روسیه برای فروش کالاهای ایرانی در این مجموعه ها از جمله اقدامات به ثمر نشسته در سال گذشته است.

  انجام تکالیف محوله از سوی مرکز اطلاعات مالی (M S-Project)، کسب رتبه نخست بین بانک‏های دولتی در حوزه مبارزه با پولشویی، تدوین گزارشات «تطبیق مقررات بین‏المللی مبارزه با پولشویی با وضعیت داخلی بانک»، دریافت، بررسی و ارائه گزارشات معاملات مشکوک (STR) و معاملات نقدی وجوه بیش از سقف مقرر (CTR) به مرکز اطلاعات مالی (FIU)، ایجاد و راهبری «کارگروه تعیین سطح فعالیت مشتریان»، برگزاری همایش «مبارزه با پولشویی، ضرورت‌ها و اقدامات احتیاطی» ، راه‏اندازی واحدCompliance و تقویت واحد مبارزه با پولشویی از جمله مواردی بود که دکتر صالح آبادی از آن به عنوان اقدامات بانک توسعه صادرات در
  حوزه مبارزه با پولشویی و تطبیق یاد کرد.

  وی با اشاره به تاسیس پایگاه خبری - تحلیلی اگزیم نیوز در بانک توسعه صادرات در سال 94 از آن به عنوان حلقه اتصال بین بانک و صادرکنندگان نام برد و افزود: اگزیم نیوز با دریافت نظرها و انجام مصاحبه های خبری و تحلیلی با صادرکنندگان و مسئولان حوزه تجارت بین الملل شرایطی را فراهم آورده است که اهل تجارت و مسوولان از دیدگاههای یکدیگر با خبر شوند.

  صالح آبادی درخصوص اعطای خط اعتباری 83 میلیون یورویی به طرح احداث خط سوم انتقال برق ارمنستان گفت : در این پروژه که اهمیت بسیار زیادی از منظر دولت دارد در قبال صادرات گاز برق دریافت می شود.

  وی علاوه بر معرفی سامانه های مختلف طراحی شده در بانک توسعه صادرات به منظور رفاه حال مشتریان اظهارداشت: در حال حاضر رتبه بندی بانک توسط موسسه کاپیتال اینتلیجنس) CI (انجام می شود که برنامه داریم با همکاری موسسه فیچ نیز این رتبه بندی صورت پذیرد.

  به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات، این بانک تنها موسسه مالی کشور است که اقدام به ارائه خدمت "اعتبار خریدار" می کند و در سال 1394 به میزان 566 میلیون دلار در قالب این خدمت تسهیلات پرداخت شده است که این عدد درسالهای اخیر بالاترین رقم ارائه شده توسط بانک در بخش یاد شده محسوب می شود.

  وی با اشاره به ارتقای رتبه اعتباری بین المللی بانک توسعه صادرات در دو مرحله اظهار داشت: این ارتقا ابتدا از B به B+ و سپس به BB_ صورت پذیرفت که دو پله رشد داشته ایم.

  صالح آبادی در تشریح عملکرد اعتباری بانک گفت : درسال 94 حجم تسهیلات اعطایی این بانک به 57 هزار و 889 میلیارد ریال رسید درحالیکه درسال 93 این رقم 44هزار و 741 میلیارد ریال بوده است.

  مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به رشد اعطای تسهیلات در برخی بخشها تصریح کرد: در بخش کشاورزی، جنگلداری و شیلات درسال 94 میزان تسهیلات ارائه شده به 9 هزار و 263 میلیارد ریال بالغ شد که در مقایسه با سال قبل چهار برابر شده است.

  حوزه اعتبارات اسنادی از جمله بخش های رشد یافته بانک توسعه صادرات محسوب می‌شود که مدیرعامل بانک توسعه صادرات به رقم 618 میلیون دلاری اعتبار و بروات اسنادی صادراتی اشاره و آن را دارای 130 درصد رشد ذکر کرد و گفت: همچنین در بخش اعتبار و بروات اسنادی وارداتی این رقم دومیلیارد و 160 میلیون دلار بوده است که به نسبت سال ماقبل 158 درصد رشد داشته است.

  به گفته دکتر صالح آبادی درسال 94 از بانک مرکزی به میزان شش هزار و 800 میلیارد ریال خط اعتباری دریافت شده که نسبت به سال قبل از ان افزایش سه برابری داشته است.

  صورت های مالی ، مطلوب و شفاف است

  دکتر حسین قضاوی معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی هم صورت های مالی اگزیم بانک ایران را مطلوب، شفاف و در چارچوب استانداردهای لازم توصیف کرد.

  وی با قدردانی از هیات مدیره و کارکنان بانک توسعه صادرات ایران به دلیل ارائه صورت های مالی مناسب و فاقد بند حسابرسی پیشنهاد داد: از آنجایی که بانک توسعه صادرات با صادرکنندگان سر و کار دارد می تواند پورتفوی قابل ملاحظه ای از دارایی های خود را ارزی نگاه دارد.

  معاون وزیر اقتصاد با اشاره به افزایش سرمایه بانک از محل صندوق ذخیره ارزی در سال 86 به میزان 1.5 میلیارد دلار اظهار داشت : این بانک می تواند اقساط را ارزی دریافت کند و سپرده های ارزی داشته باشد و به این طریق قدرت وام دهی خود را افزایش دهد.

  قضاوی با اشاره به خدمات بانک توسعه صادرات در بخشهای مختلف از جمله ارائه خط اعتباری توسط این بانک به نهادهای خارجی در حوزه خدمات فنی مهندسی و صادرات کالای ایرانی، ایجاد سامانه ردا برای رهگیری درخواستهای اعتباری مشتریان و همچنین فعالیت های بانک دربخش مبارزه با پولشویی بعنوان اقدامات مثبت و قابل توجه یاد کرد.

  رضایت بخش خصوصی ارزشمند است

  حمید پورمحمدی معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز با اشاره به رضایت بخش خصوصی در حوزه تامین مالی صادرات از بانک توسعه صادرات یادآور شد: صادرکنندگان از روان بودن ارائه خدمت در بانک توسعه صادرات راضی هستند و به حرفه ای بودن کارشناسان این بانک اشاره دارند.

  وی با اشاره به روابط خوب صندوق توسعه ملی و بانک توسعه صادرات و خدمات ارائه شده به صادرکنندگان از این طریق اظهارداشت: برخی شاخص ها مانند پایین بودن نسبت کفایت سرمایه متاثر از عوامل بیرونی مانند شرایط تحریم و نوسانات نرخ ارز است باید برای آن راهکار لازم را جویا شد.

  دکتر صالح آبادی نیز در پایان به سوالات اعضای مجمع در خصوص موضوعاتی چون چگونگی مدیریت ریسک سپرده های دیداری ارزی، تسهیلات در بخش خدمات فنی و مهندسی ، درخواست کاهش نرخ سود تسهیلات از سوی صندوق توسعه ملی، نظام اعتبار سنجی بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات، شعبه محور نبودن بانک توسعه صادرات، قیمت گذاری وثایق، کاهش مطالبات غیرجاری، دریافت یارانه سود تسهیلات برای صادرکنندگان از سازمان توسعه تجارت و وضعیت بانک مشترک ایران و ونزوئلا پاسخ داد.
   

  صادرات فراسرزمینی جایگزینی شایسته برای صادرات سنتی


  عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات بهم ا اشاره به لزوم استفاده از استراتژیهای نوین صادراتی در کشور گفت: صادرات باید بر مبنای سیاست برد-برد باشد.

  سید مرتضی ذکاوت عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران در گفتگو با اگزیم نیوز ضمن شرح استراتژی های صادراتی در دنیا و ایران به بیان دیدگاه خود در این زمینه پرداخت.

  وی افزود : صادرات در دنیای امروز از شکل سنتی خود خارج شده و محدود به خروج کالا از مرزها نمی شود. استراتژی های نوین در مدیریت صادرات نقش تعیین کننده ای در سهم کشورها از بازار جهانی را تعیین می کنند. به خصوص در شرایط تحریم این شگرد فرصتی بود تا بتوان به نوعی محدودیت ها را دور زده و از شدت ضربه تحریمها بر بدنه اقتصاد کاست. هر چند در ایران هنوز تفکر سنتی صادرات مبنی بر تولید در داخل کشور و صادرات آن از مرزها غالب است، اما زمزمه هایی از تغییر در برخی بخشها شنیده می شود.

  وی گفت : می توان با استفاده از ظرفیت های داخلی برای تولید و جذب سرمایه گذاری مبتنی بر تکنولوژی کشورهای دیگر به این مهم دست یافت. به این شکل که کشورهای با توان تولید برتر بتوانند با برند خودشان در کشور مقصد تولید کنند و کالای تولیدی خود را به بازارهای هدفی که از پیش تعیین کرده اند صادر کنند.

  ذکاوت افزود : با این روش ضمن اینکه می توان از منابع اگزیم بانک کشورهای دیگر بهره مند شد، چون تولید کننده از پیش بازار هدفش را مشخص کرده، خود به خود صادرات ما نیز تضمین می شود.

  وی ادامه داد: سالهاست چینی ها این روش را به کار می گیرند و نتیجه آن توسعه بی نظیر صادرات این کشور است.

  ذکاوت افزود: برای بازاریابی باید توان و هزینه بالا صرف کرد در حالی که با جذب سرمایه گذاری که بازار هدف از پیش تعیین شده و تکنولوژی تولید دارد می توانیم از چند جهت کسب منفعت کنیم؛ یک جذب سرمایه، دو کسب تکنولوژی و سوم توسعه صادرات.

  وی با اشاره به توان سرمایه گذاری مشترک ایران با دیگر کشورها در زمینه صادرات فراسرزمینی افزود: بعنوان مثال اینکار می تواند بصورت تامین مالی مشترک بین ایران و اندونزی در کشور ثالتی مثل آفریقا صورت بپذیرد. کشت فراسرزمینی و صادرات از کشور سوم یکی از این فرصت هاست.

  ذکاوت ادامه داد : سیاست تولید فراسرزمینی این فرصت را بدست می دهد که از موقعیت کشور دیگری برای ارتباط با دیگر کشورها بهره برد. در گذشته برنامه هایی برای کشت فراسرزمینی در کشورهای آفریقایی طرح ریزی شده و برای تولید مواد گوشتی و غذایی و صادرات آن از افریقا در نظر گرفته شد.

  ذکاوت هزینه های پایین، نیروی کار ارزان و بهره مندی از منابع کشور دیگر را از مزیت های تولید فراسرزمینی بیان کرد و افزود: این ایده همواره در نظر برنامه ریزان حوزه صادراتی بوده اما به دلیل غلبه تفکر سنتی بر صادرات ایرات فعالیت چشمگیری در این باره نشده است. این در حالی است که در کشوری مثل ژاپن عملا صادرات سنتی منسوخ شده و تولید ژاپن در کشورهایی مثل چین و مالزی و تایوان با نظارت کیفی این کشور انجام می شود و سود آن به ژاپن بر می گردد. با توجه به موقعیت استراتژیک ایران، فرصت مناسبی است که بخش خصوصی مان را برای این سبک تولید و صادرات تحریک کنیم.

  وی به همکاری بانک توسعه صادرات با گروه راهبران اقتصادی آرمان در خصوص تسهیل صادرات در غالب تاسیس یک شرکت مدیریت صادرات اشاره کرد و گفت: این پروژه نیز می تواند به نوعی همین کار را بکند. استراتژیهای مختلفی برای صادرات به کشورهای دیگر وجود دارد و لزوما بحث تولید را پوشش نمی دهد، لذا می توان عمده کالا را به کشور مقصد برد و از آنجا اقدام به صادرات کرد؛ کاری که امارات عربی متحده سالهاست انجام می دهد و کالای خارجی را در جبل علی دپو کرده و با مزیت های مالیاتی اقدام به توزیع آن در منطقه می کند.

  ذکاوت ، صادرات کلی را شامل زنجیره ای از صادرکنندگان خرد دانست که ممکن است تک به تک نتوانند جوابگوی تقاضا در بازار هدف باشند.

  وی به بازار 200 میلیونی روسیه اشاره کرد و گفت: در روسیه شاهد تقاضای بالا برای مواد غذایی هستیم. تولیدکنندگان مختلف با تجمیع و تشکیل یک برند واحد که معرف تولید ایران با رعایت چارچوبهای کیفی تولید و رعایت استانداردهای جهانی باشد، می توانند این بازار را تامین کنند. این تشکل دارای مزیت های بیشتر و قدرت چانه زنی بالاست که توان صادراتی کشور را افزایش می دهد.

  عضو هیات رئیسه بانک توسعه صادرات سیاست تجمیع صادرات و توزیع در کشور هدف را با حمایت از بخشهای خصوصی و تخصیص منابع و پوشش ریسک
  صادرکنندگان را در ایران عملی دانست و خاطرنشان کرد : البته نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که صادرکننده منابع و سود حاصل از صادرات به این شیوه را به داخل کشور برگرداند. این علایم باید به صادرکننده داده شود که صادرات به این شیوه یک حرکت ملی است این انتظار از صادرکننده می رود که در قبال فرصت و منابعی که به او داده شده منافع حاصل از صادرات را به کشور بازگرداند و شاهد بازخورد آن باشیم.

  ذکاوت در پایان افزود: باید فرصت ها را رصد کنیم و با کشورهای دیگر وارد مذاکره و چانه زنی شویم.فرصت های خوبی وجود دارد که معطل تصمیم گیری دیرهنگام ما نخواهند شد.باید در این زمینه با هوشمندی موقعیت ها را پیگیری کرده و سریع تر و چابک تر عمل کنیم.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو