عصر بازار

ذخیره ارزی چین همچنان در سراشیبی سقوط

عصر اعتبار- تازه ترین آمار منتشره از بانک مرکزی چین نشان می دهد که سقوط ذخیره ارزی دومین اقتصاد برتر جهان کماکان ادامه دارد و همچنان روند نزولی را در پیش گرفته است.

ذخیره ارزی چین همچنان در سراشیبی سقوط
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، ذخیره ارزی چین در ماه گذشته میلادی (سپتامبر) 18 میلیارد و 800  میلیون دلار دیگر کاهش یافت که به مراتب بیش از پیش بینی ها بوده است.
  بسیاری گمان می کردند که میزان ذخیره ارزی چین اکنون باید نزدیک به سه هزار و 180 میلیارد دلار باشد در صورتی که به سه هزار و 166 میلیارد دلار کاهش یافته است.
  داده های بانک مرکزی در تارنمای آن نشان می دهد که میزان ذخیره ارزی کشور در ماه اوت (مرداد - شهریور) بیش از سه هزار و 185 میلیارد دلار بوده است.
  در صورتی که این روند ادامه یابد میزان ذخیره ارزی چین ممکن است به پایین ترین زمان در شش سال گذشته برسد بخصوص آنکه در سه ماه گذشته روند نزولی داشته است.
  دولت چین قبل از این اعلام کرده بود که صادرات کشور در ماه هایی از سال جاری میلادی کاهش داشته است و در مجموع اوضاع تجارت خارجی مطلوب نیست.
  چین در زمینه ذخیره ارزی در رده نخست دنیا قرار دارد اما سال گذشته میلادی میزان ذخیره ارزی این کشور 513 میلیارد دلار کاهش یافت.
  به دنبال این شرایط بود که مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند رسیدن ذخیره ارزی به زیر سه هزار و 200 میلیارد دلار زنگ خطری برای اقتصاد کشور است.
  بانک مرکزی چین پیش بینی کرده است که اگر شرایط به همین منوال ادامه یابد مجبور به گردش بیشتر سرمایه در کشور خواهد شد.
  ارزش «یوان» پول ملی چین در برابر دلار در سال جاری میلادی 2.7 درصد تضعیف شده است و به نظر می رسد بانک مرکزی چین سعی دارد با اصلاحاتی در ساختار بانکی کشور این روند را کندتر کند و اجازه تسریع در تضعیف ارزش پول را ندهد.
  با این حال کارشناسان می گویند که اگر نرخ بهره بانکی در آمریکا همچنان بالا برود به چین امکان خواهد داد تا ارزش یوان در برابر دلار نیز با سرعت بیشتری تضعیف شود تا قدرت صادراتی این کشور افزایش یابد.
  تضعیف دلار در برابر یوان موجب خواهد شد تا صادرکنندگان چینی بتوانند کالاهای خود را با قیمت پایین ترین عرضه کرده و مشتریان نیز آن را با بهای پایین تری خرید کنند.
  چین چندین ماه است از تضعیف نرخ یوان ارز ملی خود خبر می دهد که می تواند موجب تولید ارزان تر کالاهای این کشور و افزایش توان رقابتی آن در سطح بین المللی شود.
  با این حال بازار چین نیز به دلیل ارتباط با بازار کشورهای اروپایی و غربی و وابستگی شدید به آنها دچار رکود شده است و به باور کارشناسان اقتصادی، از آنجاییکه نرخ بهره در بانک مرکزی آمریکا در حال بالا رفتن است این موضوع می تواند باعث بروز اختلالات شدید در معاملات ارزی چین منجر شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو