عصر بازارمدیران خودرو

روابط عمومی مرکز آمار ایران اعلام کرد

توزیع درآمد بدتر شد

عصر اعتبار- بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ در کل کشور ۰.۳۹ بوده است که در مقایسه با سال قبل از آن ۰.۰۱ افزایش داشته است.

توزیع درآمد بدتر شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از فارس، یکی از شاخص‌های سنجش نابرابری درامد جامعه، ضریب جینی است. ضریب جینی عددی است بین صفر و یک (یا صفر و صد در صد) که در آن صفر به معنی توزیع کاملاً برابر درامد یا ثروت و یک به معنای نابرابری مطلق در توزیع است.

  سال­هاست که شاخص­های نابرابری از طرح آمارگیری هزینه و درامد خانوار مرکز آمار ایران محاسبه و به سیاستگذاران، اقتصاددانان و کاربران اصلی طرح ارایه می‌­شود.

  نگاهی به اهم نتایج شاخص­های نابرابری درسال 1394 در مناطق شهری و روستایی و کل کشور نشان می‌دهد که:

  -  ضریب جینی در سال 1394 در کل کشور 0.39 بوده است که در مقایسه با سال 1393  با عدد 0.38 به میزان 0.01 افزایش داشته است. در مناطق شهری نیز ضریب جینی با 0.01 افزایش از 0.36 به 0.37 رسیده است و همچنین در مناطق روستایی با عدد 0.34 بدون تغییر باقی مانده است.

  - در مناطق شهری بیشترین کاهش ضریب جینی در سال 1394 نسبت به سال1393 مربوط به استان­های آذربایجان غربی، ایلام و البرز بوده است. به عبارت دیگر بیشترین کاهش نابرابری در این سه استان رخ داده است.

  - در مناطق روستایی بیشترین کاهش ضریب جینی در سال 1394 نسبت به سال 1393 مربوط به استان لرستان بوده است.

  - سهم بیست درصد فقیرترین جمعیت در سال 1394 در کل کشور، مناطق شهری و روستایی به ترتیب با اعداد 0.06، 0.07 و 0.07 نسبت به سال 1393 بدون تغییر بوده است .

  خاطر نشان می سازد که نشریه طرح ضریب جینی سال‌های 94-1389به زودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترسی است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۸ ماه پیش
  آرشیو