عصر بازارمدیران خودرو

روابط عمومی مرکز آمار ایران اعلام کرد

ثبت ۳.۷ میلیون معامله خرید، فروش و اجاره مسکونی و غیر مسکونی در کشور

عصر اعتبار- در سال ۱۳۹۳ تعداد ۱۱۲ هزار و ۲۷۰ کارگاه در کشور، دارای فعالیت بنگاه‌ معاملات ملکی بوده‌اند و ۳.۷ میلیون معامله‌ خرید و فروش و اجاره‌ ساختمان‌ مسکونی و غیرمسکونی و نیز خرید و فروش زمین توسط بنگاه‌های معاملات ملکی انجام شده است.

ثبت ۳.۷ میلیون معامله خرید، فروش و اجاره مسکونی و غیر مسکونی در کشور
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مرکز آمار ایران، نتایج طرح آمارگیری از بنگاه‌های معاملات ملکی - 1394 منتشر شد.

  طرح آمارگیری از بنگاه‌های معاملات ملکی، در شهریور ماه 1394 توسط مرکز آمار ایران، به صورت آمارگیری نمونه‌ای، با هدف تأمین داده‌های مورد نیاز برای تهیه‌ی حساب‌های ملی و منطقه‌ای‌ سال 1393 بخش املاک و مستغلات در فعالیت مربوط به این کارگاه‌ها، طراحی و اجرا شد. اندازه‌ی نمونه‌ی این طرح 14775 و نحوه‌ی جمع‌آوری اطلاعات به صورت مراجعه‌ی حضوری و با استفاده از پرسشنامه بوده است. تعمیم نتایج طرح مزبور به کل جامعه‌‌ی آماری نشان می‌دهد:

  در سال 1393 تعداد 112270 کارگاه در کل کشور، دارای فعالیت بنگاه‌های معاملات ملکی بوده‌اند.
  حدود 7/3 میلیون معامله‌ی خرید و فروش و اجاره‌ی ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی و نیز خرید و فروش زمین توسط بنگاه‌های معاملات ملکی انجام گرفته است.
  تعداد کارکنان بنگاه‌های معاملات ملکی ، 187377 نفر بوده که از این تعداد، 8/12 درصد کارکن مزد و حقوق‌بگیر و 2/87 درصد کارکن بدون مزد و حقوق بوده‌اند. به‌این‌ترتیب به‌طور متوسط در هر یک از این کارگاه‌ها، 7/1 نفر مشغول کار بوده‌اند.
  جبران خدمات کارکنان (شامل حقوق و مزایا و سایر پرداختی‌ها به کارکنان مزد و حقوق‌بگیر) 3585 میلیارد ریال بوده که نشان می‌دهد، پرداختی ماهانه به هر کارکن مزد و حقوق‌بگیر این کارگاه‌ها به طور متوسط، 5/12 میلیون ریال می‌باشد.
  ارزش مصارف واسطه‌ی بنگاه‌های معاملات ملکی در دوره‎ی مورد بررسی، 7070 میلیارد ریال بوده است که از این رقم، 7/7 درصد مربوط به حق‌العمل پرداختی بابت خرید و فروش و اجاره‌ی املاک و مستغلات، 2/6 درصد پرداختی بابت کد رهگیری و سایر هزینه‌های ویژه‌ی بنگاه‌ها، 7/1 درصد مربوط به نوشت افزار، کاغذ و فرم‌های چاپی، روزنامه، نشریات و مطبوعات و لوازم بسته‌بندی ، 5/14 درصد مربوط به آب، برق، گاز طبیعی و سایر سوخت‌ها‌، 2/8 درصد مربوط به هزینه‌های حمل‌ونقل و ارتباطات، 4/50 درصد مربوط به اجاره ساختمان، 4/2 درصد مربوط به تعمیرات جزیی اموال سرمایه‌ای و 9/8 درصد مربوط به سایر مصارف واسطه بوده ‌است.
  ارزش ستانده‌های بنگاه‌های معاملات ملکی در دوره‎ی مورد بررسی، حدود  26440 میلیارد ریال بوده است که از این رقم، 8/37 درصد دریافتی بابت معامله‌ی خرید و فروش تمام یا بخشی از ساختمان مسکونی، 5/4 درصد دریافتی بابت معامله‌ی خرید و فروش تمام یا بخشی از ساختمان غیرمسکونی، 7/11 درصد دریافتی بابت معامله‌ی خرید و فروش زمین، 9/35 درصد دریافتی بابت معامله‌ی اجاره‌ی تمام یا بخشی از ساختمان مسکونی، 4/5 درصد دریافتی بابت معامله‌ی اجاره‌ی تمام یا بخشی از ساختمان غیرمسکونی، 3/1 درصد دریافتی بابت تنظیم قرارداد، 5/2 درصد دریافتی بابت ساخت و ساز و 9/0 درصد مربوط به سایر ستانده‌ها می‌باشد.
  بر اساس اطلاعات حاصل از اجرای این طرح در دوره‌ی مورد بررسی، ارزش افزوده‎ی بنگاه‌های معاملات ملکی،  19369 میلیارد ‌ریال می‌باشد. همچنین به‌طورمتوسط، ارزش افزوده‎ی هر یک این کارگاه‌ها، 172 میلیون ‌ریال بوده که نسبت به آمارگیری قبل، 0/2 برابر شده است.

  این نتایج، در وب‌گاه مرکز آمار ایران به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترسی خواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۸ ماه پیش
  آرشیو