عصر بازار

قائم مقام وزیر صنعت اعلام کرد:

تامین اعتبار ۲۰ هزار میلیارد ریالی برای اعطای تسهیلات به صادرکنندگان

عصر اعتبار- قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از تامین ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات به صادرکنندگان خبر داد.

تامین اعتبار ۲۰ هزار میلیارد ریالی برای اعطای تسهیلات به صادرکنندگان
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، مجتبی خسروتاج امروز پنجشنبه در حاشیه مراسم روز ملی صادرات، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود در 6 ماهه نخست امسال هیچ گونه مشوق صادراتی پرداخت نشده است، گفت: اتفاقا 20 هزار میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی در اختیار بانک ها قرار گرفته تا با نرخ سود 16 درصد در اختیار صادرکنندگان قرار دهند.
  وی ادامه داد: هر چند صادرکنندگان نرخ سود این تسهیلات را بالا می دانند و می گویند رقبای آنها از اعتباراتی با نرخ سودهای کمتر بهره می برند؛ با این حال، این اعتبارات به بانک های عامل مختلف برای اعطای تسهیلات به صادرکنندگان پرداخت شده است.
  رییس سازمان توسعه تجارت؛ ادامه داد: پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان از بانک های مختلف را رصد کرده ایم و گزارش ها حاکی از این است که پرداخت تسهیلات ادامه دارد.
  وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد راه حل جبران کوچک بودن شرکت های صادراتی در بازارهای صادراتی گفت: صادرکنندگان و تشکل های صادراتی برای حضور در بازارهای بین المللی باید مانند اوپک در عرضه نفت، هماهنگ عمل کنند؛ در این راستا شرکت ها می توانند با تشکیل کنسرسیوم های صادراتی و متحد عمل کردن در بازارهای بین المللی، حضور خود را در بازارها رقابت پذیر کنند.
  رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: روز ملی صادرات برای این است که بخش خصوصی و دولتی در فضایی صمیمی گردهم جمع شویم تا ببینیم برای افزایش صادرات با توجه به رقبایی که هر روز با علم و تکنولوژی جدید وارد می شوند، چه اقداماتی باید انجام دهیم.
  وی با بیان اینکه در روز ملی صادرات به طور نمادین از صادرکنندگان برتر کشور قدردانی می شود، افزود: تقدیر از صادرکنندگانی که توانسته اند با توجه به شرایط صادرات خود را افزایش دهند، برای دیگر صادرکنندگان ایجاد انگیزه خواهد کرد.
  قائم مقام وزیر صنعت اظهار داشت: در روز ملی صادرات امسال سه صادرکننده برتر مدال افتخار و پنج صادرکننده نیز مدال ممتاز از رییس جمهوری دریافت کردند.
  وی درباره انتخاب صادرکنندگان به تنوع در محصولات انتخابی اشاره کرد و افزود: صادرات دامنه محدودی ندارد و جوانان می توانند با علم و نوآوری در زمینه های متعدد محصولات و خدمات خود را صادر کنند.
  خسروتاج همچنین مهم ترین مشکل صادرات را رقابتی نبودن در برخی از گروه های کالایی عنوان کرد و گفت: برای حل این مساله می توان هزینه کالا را پایین آورد و اگر نشد درآمد صادراتی را با توجه به نرخ ارز بالا برد؛ نرخ ارز باید به گونه ای اصلاح شود که پوشش دهنده هزینه های صادراتی باشد.
  مراسم روز ملی صادرات صبح امروز با حضور رئیس جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر جهادکشاورزی و مسوولان عالی رتبه کشور در حوزه تولید و صادرات در محل سالن اجلاس سران برگزار شد.
  در این مراسم سه صادرکننده از رئیس جمهوری مدال افتخار دریافت کردند و پنج صادر کننده نیز به عنوان صادرکننده ممتاز توسط رئیس جمهوری مورد تقدیر قرار گرفتند؛ علاوه بر این، 50 صادرکننده نیز در گروه های کالایی مختلف به عنوان صادرکننده نمونه مورد تقدیر قرار گرفتند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو