عصر بازار

وزیر امور دارایی استرالیا:

احتمال حذف اسکناس ۱۰۰ دلاری وجود دارد

عصر اعتبار- دومینوی اصلاحات پولی این بار در اقیانوسیه سربرآورد و گمان این می رود که در آینده ای نزدیک اسکناس ۱۰۰ دلاری از سبد پولی استرالیا کنار گذاشته شود.

احتمال حذف اسکناس ۱۰۰ دلاری وجود دارد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، به نظر می رسد این بار استرالیا، بخش دیگری از پازل اصلاحات پولی در جهان خواهد بود و بعد از ونزوئلا و هند به دنبال از رده خارج کردن بزرگ ترین اسکناس خود یعنی 100 دلاری است.

  این اقدام بانک مرکزی استرالیا برای مبارزه با «اقتصاد سیاه» یعنی جلوگیری از فرار مالیاتی، اعلام شده است.

  همچنین «اقتصاد سیاه»  به عنوان 1.5 درصد از تولید ناخالص داخلی استرالیا را در بر می گیرد. در همین رابطه، «کلی اودویر»، وزیر امور دارایی استرالیا گفت: " فرار مالیاتی موجب کاهش بودجه مدارس و بیمارستان ها شده ضمن اینکه به گونه‌ای، اجحاف در حق کسانی است که مالیات خود را پرداخت می کنند. "

  به گفته مقامات استرالیایی، علیرغم استفاده وسیع از فرم های الکترونیکی پرداخت، میزان اسکناس های 100 دلاری در چرخه پولی این کشور سه برابر بیشتر از اسکناس های 5 دلاری است. 

  در حال حاضر تعداد 300 میلیون اسکناس 100 دلاری در سبد پولی این کشور وجود دارد و 92 درصد از کل اسکناس های این کشور شامل 50 دلاری و 100 دلاری هستند.

  بر همین اساس، وزیر امور دارایی استرالیا گفت: "جمع آوری اسکناس های 100 دلاری امری غیر محتمل نخواهد بود و نیازمند تشکیل کارگروهی برای این امر هستیم تا این کار صورت گیرد. "

  برچسب ها