عصر بازار

چین گوی رقابت را از دست داد؛

ژاپن صاحب بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان شد

عصر اعتبار- کاهش قابل توجه ذخایر ارزی چین در ماه دسامبر سال جاری میلادی موجب از دست رفتن عنوان بزرگ ترین صاحب ذخایر ارزی جهان از سوی این کشور شد و این عنوان را به ژاپن واگذار کرد.

ژاپن صاحب بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، بر اساس گزارش وزرات خزانه داری آمریکا،  طی دهه 1980 میلادی که از آن به عنوان شکوفایی اقتصاد جهانی یاد می شود و حتی در طول دهه 1990 میلادی که رکود اقتصادی، جهان را فراگرفته بود ژاپن دارنده بزرگ ذخایر ارزی جهان بود.

  این در حالی است که چین در سال 2008 میلادی به طرز قابل توجهی با جهش رشد اقتصادی موفق به پیشی گرفتن از حجم ذخایر ارزی ژاپن شد و عنوان بزرگ ترین صندوق ذخایر ارزی جهان را به خود اختصاص داد. 

  اما چین طی سال های اخیر به دنبال مواجه شدن با روند نزولی رشد اقتصادی و از سویی دیگر اعمال سیاست های اقتصادی محرک از سوی دولت ژاپن و تقویت بیشتر اوضاع اقتصادی این کشور، از گوی رقابت در عرصه ذخایر ارزی بازماند و بار دیگر ژاپن در صدر بزرگ ترین کشور صاحب صندوق ذخایر ارزی جهان قرار گرفت. 

  بر همین اساس، طبق گزارش وال استریت ژورنال، ذخایر ارزی چین در سه ماه سوم و چهارم سال جاری میلادی از 1 تریلیون و 250 میلیارد دلار به یک تریلیون و 120 میلیارد دلار در ماه دسامبر کاهش یافت. 

  در حال حاضر ذخایر ارزی ژاپن یک تریلیون و 130 میلیارد دلار است؛ این در حالی است که ذخایر ارزی چین با رسیدن به یک تریلیون و 120 میلیارد دلار به کمترین رقم از سال 2012 میلادی به بعد رسیده است.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۱ ماه پیش
  آرشیو