عصر بازار

اپل به پرداخت مالیات ۱۴ میلیارد دلاری محکوم شد

عصر اعتبار- اتحادیه اروپا شرکت اپل و دولت ایرلند را در فرار مالیاتی متهم می‌داند.

اپل به پرداخت مالیات ۱۴ میلیارد دلاری محکوم شد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۸:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از عصر بازار، اتحادیه اروپا شرکت اپل را به پرداخت 14 میلیارد دلار مالیات کرده است.

شرکت اپل چندی پیش برای فرار از پرداخت مالیات، به توافقی با دولت ایرلند رسید اما حالا مشخص شده که این توافق غیرقانونی بوده و طبق قانون، اپل باید مالیات 14 میلیارد دلاری را به ایرلند بپردازد.

درواقع به موجب قراردادی که اپل با ایرلند به امضا رسانده بود، این شرکت ملزم بود تا یک درصد از درآمد خود در این کشور را به دولت به عنوان مالیات بپردازد، در حالی که این میزان طبق قانون معادل 12.5 درصد است. حال اتحادیه اروپا اعلام کرده که کشورهای عضو این اتحادیه حق ندارند در تعیین مبلغ مالیات برای شرکت های خارجی به طور سلیقه ای عمل کنند و این کار طبق قوانین اتحادیه اروپا، جرم محسوب می شود.

پس از آن اپل و ایرلند خواستار تجدید نظر این حکم شدند که در نهایت کمسیون تجدیدنظر با تصویب مالیات 14 میلیاردی، علام کرد:  شرکت اپل و دولت ایرلند با نادیده گرفتن قوانین سعی در فرار از پرداخت مالیات داشتند.

سخنگوی کمسیون مالیاتی در ادامه افزود: 20 سال است که دولت ایرلند به اپل برای فرار از مالیات کمک می‌کند.

تیم کوک مدیرعامل اپل با واکنش نشان دادن به این حکم گفت: این تصمیم از روی خصومت با اپل اتخاذ شده، مخرب ترین اثری که چنین تصمیمی دارد، دلسردی سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار اروپا و ایجاد اشتغال است. به این ترتیب، هر شرکتی که در اروپا فعالیت دارد ممکن است روزی با قوانینی روبرو شود که تا پیش از این از وجود آنها بی خبر بوده است.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر
دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
آرشیو
آخرین اخبار