عصر بازار

ایجاد روابط کارگزاری بانکی گام اول توسعه روابط تجاری ایران و مالزی است

عصر اعتبار- معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ایجاد روابط کارگزاری بانکی بین دو کشور ایران و مالزی را گام اول در توسعه روابط تجاری و بازرگانی دانست.

ایجاد روابط کارگزاری بانکی گام اول توسعه روابط تجاری ایران و مالزی است
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۲:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، محمدرضا کرباسی روز دوشنبه در نشست هیات مالزی در محل اتاق ایران افزود: برقراری سریع تر روابط کارگزاری بانکی بین دو کشور گام موثری در توسعه روابط بازرگانی و تجاری است که در سال های اخیر به طرز چشمگیری کاهش یافته است.
وی بر برطرف شدن مشکل نقل و انتقال بانکی بین دو کشور ایران و مالزی تاکید کرد و گفت: برطرف شدن این مشکل ه توسعه روابط تجاری را بدنبال دارد.
کرباسی سطح کنونی روابط تجاری و بازرگانی ایران و مالزی را غیرقابل قبول دانست و افزود: سهم ایران از بازار 176 میلیارد دلاری مالزی تنها 36 میلیون دلار است. مالزی نیز تنها 501 میلیون دلار در بازار ایران سهم دارد که این ارقام به هیچ عنوان برازنده دو کشور نیست.
وی میزان مبادلات تجاری ایران و مالزی در سال 2012 را بیش از 2 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: اکنون این روابط در سطح بسیار نازلی قرار گرفته است و باید تلاش کرد سطح مبادلات بهتر شود.
کرباسی نگاه به شرق را از سیاست های اصلی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: مالزی در این سیاست از جایگاه خاصی برخودار است و در اولویت اول جا دارد.
این مقام اتاق بازرگانی ایران افزود: مالزی یکی از اعضای آ.سه.آن ( اتحادیه جنوب شرقی آسیا) است و از این رو توسعه روابط ایران با این کشور با اهمیت است چرا که می تواند دسترسی ایران را به بازارهای عضو این اتحادیه تسهیل کند.
کرباسی توسعه روابط ایران و مالزی را ضروری عنوان کرد که در پناه آن ایران می تواند کالاهای خود را به کشورهای عضو آ.سه.آن صادر کند و از طرف دیگر مالزی در ارتباط با ایران به بازار 400 میلیونی منطقه دست خواهد یافت.
وی سرمایه گذاری مشترک در صنعت غذای حلال ایران را فرصتی مغتنم برای دو کشور دانست که خواهد توانست سطح مبادلات تجاری را افزایش دهد.
معاون اموربین الملل اتاق ایران سرمایه گذاری مشترک ، همکاری های علمی و پژوهشی را عمده ترین سرفصل های جدید در توسعه همکاری های دوجانبه با مالزی دانست.
وی با تاکید بر این موضوع که باید روابط بانکی ایران و مالزی هرچه سریعتر عادی شود، گفت: عادی شدن روابط بانکی، روابط اقتصادی دو کشور را افزایش خواهد داد.
کرباسی به افزایش حجم روابط دو کشور در 6 ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: حجم روابط دو کشور در این بازه زمانی 600 میلیون دلار بوده است.
وی گفت: همکاری بیشتر اتاق های بازرگانی دو کشور می تواند حجم روابط تجاری را به 2 میلیارد دلار سال 2012 برساند.
کرباسی از تشکیل کمیته ای برای تسهیل در توسعه روابط تجاری خبر داد و گفت: تفاهم نامه ای برای این منظور در پایان دیدار هیات مالزیایی از ایران برای افزایش سطح همکاری های اقتصادی به امضای طرفین خواهد رسید.
هیات تجاری 60 نفره مالزی امروز دوشنبه با حضور در محل اتاق ایران با نمایندگان شرکت های ایرانی در ارتباط با افزایش سطح مبادلات تجاری دیدار و گفت و گو کردند.
مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است.

برچسب ها
دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
آرشیو