عصر بازار

معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاران

گردشگری پنجمین صنعت پردرآمد

عصر اعتبار- یک فعال اقتصادی با اشاره به اینکه گردشگری یک صنعت بزرگ است، گفت: این صنعت بعد از نفت، گاز، پتروشیمی و خودرو بیشترین میزان درآمد را برای کشورهای مختلف ایجاد می‌کند.

معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاران
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۳:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از مهر، انجمن سرمایه‌گذاران مناطق نمونه گردشگری ایران، فرشید علیزاده ساوه با تاکید بر نقش مناطق نمونه در توسعه صنعت گردشگری کشور، گفت: موضوع احداث مناطق نمونه گردشگری در سال 1380 مطرح و در نهایت قوانین مربوط به آن در سال 1386 ابلاغ شد. از آن سال در دولت دهم بالغ بر 1165 منطقه در کل کشور به عنوان مناطق دارای قابلیت تبدیل شدن به منطقه نمونه گردشگری معرفی شدند که اقدامی غیرکارشناسی بود.

این فعال اقتصادی بیان داشت: تاکنون از بین 1165 منطقه تعیین شده بالغ بر 100 منطقه تاییدیه فعالیت در قالب مناطق نمونه گردشگری را دریافت کرده‌اند و مقرر شده است در مورد سایر مناطق اعلام شده از سوی سازمان تصمیم‌گیری شود.

علیزاده ساوه در مورد روند احداث این مناطق تشریح کرد: این مناطق باید در چارچوب قانون و بر اساس استانداردهای تعریف شده و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور راه اندازی و اداره شوند.

وی بیان داشت: پس از دریافت موافقت‌نامه از سوی سازمان با رعایت استانداردهای موجود امکان فعالیت و احداث این مناطق فراهم می شود. بر اساس قانون موجود سرمایه‌گذاری در مناطق محروم در قالب منطقه نمونه گردشگری حداکثر 13 سال معافیت مالیاتی و در مناطق معمولی بین 5 تا 10 سال معافیت دارد.

نایب رئیس انجمن سرمایه گذاران مناطق نمونه گردشگری ایران ادامه داد: از طرف دیگر حضور سرمایه‌گذار خارجی در این مناطق برای طرح‌های ملی با معرفی سازمان گردشگری توسط سازمان سرمایه‌گذاری خارجی تضمین خواهد شد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه این مناطق در چهار سطح و براساس ظرفیت‌ها تقسیم بندی می‌شود، افزود: سطح محلی که مساحت آنها زیر 30 هکتار است، مناطق استانی که بین 30 تا 100 هکتارند و مناطق ملی بین 100 تا 300 هکتار و در نهایت مناطق بین المللی که مساحت آنها بالای 300 هکتار است.

علیزاده ساوه اظهار داشت: همچنین این مناطق از نظر مذهبی، تاریخی، فرهنگی و ورزشی تقسیم بندی می‌شود و کاربری و نوع جذب گردشگر در هر منطقه متناسب با موقعت آن تعریف می‌شود.

وی افزود: آنچه در مناطق نمونه گردشگری ساخته می شوند مکمل عامل اصلی جذب گردشگر است. در این مناطق انواع خدمات رفاهی و تفریحی از جمله مراکز خرید، ایجاد دهکده سلامت و انواع خدمات دیگر درنظرگرفته می شود که می‌ان برای آن از اصطلاح دهکده گردشگری هم استفاده کرد.

علیزاده اظهار داشت: فراموش نکنیم که گردشگری یک صنعت بزرگ محسوب می شود و بعد از نفت، گاز و پتروشیمی و صنعت خودرو بیشترین میزان درآمد را در سطح دنیا برای کشورهای مختلف ایجاد می کند.

برچسب ها
پورسعید خلیلی
دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۲۵ روز پیش
آرشیو