عصر بازار

اندونزی حذف سه صفر از واحد پول ملی را بررسی می کند

عصر اعتبار- رئیس بانک مرکزی اندونزی اعلام کرد با هدف ساده سازی نظام پولی در حال بررسی حذف سه صفر از 'روپیه' واحد پول ملی این کشور است.

اندونزی حذف سه صفر از واحد پول ملی را بررسی می کند
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، 'آگوس مارتووادوجو' رئیس بانک مرکز اندونزی روز سه شنبه گفت که وی از 'جوکو ویدودو' رئیس جمهوری این کشور خواسته است این طرح را که پیش از این نیز مطرح شده بود با هدف ساده تر و موثرتر کردن واحد پول ملی بار دیگر مورد بررسی قرار دهند.
پیش نویسی با حمایت از حذف سه صفر از پول رسمی اندونزی سال 2013 و در زمان دولت پیشین به مجلس ارائه شد، اما، این طرح به دلیل نبود ثبات در بازار مالی اندونزی مورد بررسی قرار نگرفت.
رئیس بانک مرکزی، گفت که اگر مجلس این کشور با در دستور کار قرار دادن این طرح آن را مورد تصویب قرار دهد، بانک مرکزی برای آماده کردن اسکناس های جدید در این کشور به دو سال زمان نیاز دارد. پس از آن، یک دوره هفت ساله نیز به منظور انتقال و حذف کامل سه صفر از واحد پولی این کشور مورد نیاز است.
به نوشته تارنمای 'کمپاس'، 'آگوس مارتووادوجو' در مراسمی در 'جاکارتا' پایتخت اندونزی اعلام کرد: قیمت، کالا و خدمات نیز نیاز به ساده سازی دارند. به دلیل گذار از شرایط فعلی به شرایط جدید که در آن مردم هم از اسکناس های قدیمی و هم از اسکناس های جدید استفاده می کنند، هیچ گونه تورمی ایجاد نخواهد شد.
بزرگ ترین صفرهای موجود در اسکناس های اندونزی مربوط به اسکناس 100 هزار روپیه ای (پنج صفر) و کوچک ترین آنها نیز مربوط به اسکناس ها یکهزار روپیه ای (سه صفر) است.
یک دلار برابر 13 هزار و 398 روپیه است.
'سری مولیانی ایدراواتی' وزیر دارایی اندونزی نیز گفت که صفرهای زیاد روپیه انعکاس دهنده تاریخچه تورم این ارز بوده و وی قصد دارد این موضوع را با مجلس مورد بحث و گفت وگو قرار دهد.
وی همچنین تصریح کرد که این پیشنهاد در فهرست اولویت های قانونی مجلس برای سال 2017 نیست.

برچسب ها
پورسعید خلیلی
دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
آرشیو