عصر بازار

تشکیل سومین بانک بزرگ مطابق با شریعت اسلامی خاورمیانه

عصر اعتبار- سه بانک مصرف الریان، QSC و بانک بین‌المللی قطر در آستانه ادغام با یکدیگر و تشکیل سومین بانک بزرگ مطابق با شریعت خاورمیانه قرار گرفتند.

تشکیل سومین بانک بزرگ مطابق با شریعت اسلامی خاورمیانه
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۴:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، ادغام این سه بانک قطری در راستای موج ادغام‌ها در صنعت بانکداری خاورمیانه صورت می‌گیرد.

دارایی این بانک ها پس از ادغام بالغ بر 160 میلیارد ریال خواهد بود.

بنابراین گزارش، کاهش قیمت نفت کشورهای حوزه خلیج فارس را مجبور به ادغام بانک‌ها کرده است تا در مقیاس بزرگتری بتوانند در بازار به رقابت بپردازند.

پیش از این نیز بانک ملی و بانک PJSC ابوظبی با یکدیگر ادغام شدند تا با دارایی 175 میلیارد دلاری، تبدیل به یک قدرت منطقه‌ای شوند.

اما فقط بانک‌ها نیستند که به دلیل کاهش قیمت نفت با یکدیگر ادغام می‌شوند بلکه کشورهای خاورمیانه در حال یکی کردن شرکت‌های سرمایه‌گذاری و انرژی دولتی نیز هستند.

قطر هم اکنون در حال ادغام دو شرکت گازی این کشور به هدف پس انداز صدها میلیون دلار است.

ابوظبی هم اعلام کرده است که قصد دارد صندوق های ثروت ملی شرکت توسعه مبادل و شرکت سرمایه گذاری بین المللی نفت را با هم ادغام کند.

اما به گفته کارشناسان، تلاش‌ها برای ادغام بانک‌ها در گذشته به دلیل پیچیدگی‌های موجود در مذاکرات، چندان موفقیت آمیز نبوده است.

قطر با جمعیتی بیش از 2 میلیون نفر حدود 20 بانک داخلی و بین المللی دارد که بزرگترین آنها بانک ملی SAQ به ارزش حدود 36 میلیارد دلار و دارایی حدود 196 میلیارد دلار است.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر
پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
    دکه مطبوعات
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
    آرشیو