عصر بازار

تحت فشار آمریکا

کومرزبانک آلمان مراودات یورویی با حاشیه خلیج فارس را متوقف کرد

عصر اعتبار- کومرزبانک آلمان به مشتریانش در منطقه حاشیه خلیج فارس اعلام کرد دیگر معاملات آنها به یورو را تسهیل نخواهد کرد.

کومرزبانک آلمان مراودات یورویی با حاشیه خلیج فارس را متوقف کرد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۵:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار» به نقل از تسنیم، 4 منبع بانکی گفتند، کومرزبانک به مشتریانش در منطقه حاشیه خلیج فارس گفته که دیگر معاملات آنها به یورو را تسهیل نخواهد کرد. بدین ترتیب این بانک آلمانی نیز به دیگر بانک های بزرگی پیوسته که پس از جریمه شدن بابت همکاری با ایران، ارائه خدمات غیر دلاری در منطقه را متوقف می کند.

پس از آنکه دولت آمریکا در سال های گذشته بانک های بزرگ را به دلیل همکاری با ایران میلیاردها دلار جریمه کرده، بانک های بزرگ آمریکایی و اروپایی نظارت بر فعالیت های خود در منطقه حاشیه خلیج فارس را تشدید کرده اند.
کشورهای حاشیه خلیج فارس که در نزدیکی ایران قرار دارند، تحت نظارت های شدیدی از جانب رگولاتور ها قرار دارند. این در حالی است که کاهش قیمت نفت نیز موجب شده تا فعالیت های تجاری در این منطقه کم سود تر شود.
هرچند تحریم های غرب علیه ایران از ابتدای سال جاری میلادی کاهش یافته، اما  تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا به پاره کردن برجام موجب افزایش نگرانی های بانک ها در مورد فعالیت هایشان در این منطقه شده است.
کومرز بانک که بخشی از سهام آن متعلق به دولت آلمان است در هفته های اخیر به مشتریانش در منطقه حاشیه خلیج فارس گفته که از ابتدای سال 2017 دیگر معاملات یورویی را تسهیل نخواهد کرد. منابع آگاه این اقدام را ناشی از نگرانی های مربوط به «تبعیت» از تحریم ها دانسته اند.
سخنگوی کومرزبانک گفت: «در برخی از کشورها ما ارائه برخی از خدمات بانکی مربوط به انجام تراکنش های مالی را متوقف کرده ایم.»
یکی از بانکداران گفت، وی معتقد است این بانک آلمانی ممکن است استثناهایی را برای مشتریان کم ریسک خود قائل شود.
کومرزبانک آلمان در سال های اخیر به دقت از سوی مقامات آمریکایی تحت نظر بوده است. در مارس 2015، این بانک توافق کرد که در ازای پرداخت 1.45 میلیارد دلار، تحقیقات در مورد همکاری هایش با ایران و دیگر کشورهای تحت تحریم و همچنین تحقیقات در مورد کنترل های مقابله با پولشویی این بانک مسکوت بماند.

برچسب ها
دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۱ ماه پیش
آرشیو