عصر بازار

سرقت یک میلیارد تومانی در شب جشن تولد

عصر اعتبار- ابوالفضل . ب، ۲۷ ساله که سرایدار ساختمانی در فرمانیه تهران است با تشکیل یک باند سرقت در روز تولد مال‌باخته با برنامه‌ریزی و آموزش سارقان به صورت حرفه‌ای دست به سرقت یک میلیارد تومانی زد.

سرقت یک میلیارد تومانی در شب جشن تولد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۴:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایلنا، در مورخه 23/07/1395 وقوع یک فقره سرقت منزل در فرمانیه – خیابان فروردین به کلانتری 101 تجریش اعلام شد؛ با حضور مأمورین کلانتری در محل و انجام تحقیقات اولیه مشخص شد که سارق یا سارقین، در زمان غیبت صاحبخانه و اعضای خانواده‌اش اقدام به سرقت مقادیری طلا و جواهرات، سکه‌های طلا و دیگر اموال با ارزش داخل خانه به ارزش تقریبی یک میلیارد تومان نموده و از محل متواری شدند.

در ادامه با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت منزل و به دستور دادیار شعبه اول دادسرای ناحیه یک تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با حضور تیم بررسی صحنه سرقت پلیس آگاهی در محل سرقت، کارآگاهان با بررسی دقیق محل سرقت اطلاع پیدا کردند که درب ورودی منزل مال‌باخته از نوع ضد سرقت بوده اما سارق یا سارقین بدون هرگونه تخریب وارد ساختمان شده و به احتمال بسیار زیاد با اطلاع دقیق از محل نگهداری اموال باارزش مالباخته، اقدام به سرقت آن‌ها کرده‌اند.

همزمانی سرقت با جشن تولد دختر مال‌باخته:

در ادامه رسیدگی به پرونده، کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی اطلاع پیدا کردند که زمان سرقت همزمان بوده با برگزاری جشن تولد دختر مال‌باخته در یکی از رستوران‌های شمال تهران؛ لذا با توجه به نوع سرقت مبنی بر داخلی بودن سرقت (با توجه به عدم تخریب درب ضد سرقت منزل)، کارآگاهان با در نظر گرفتن این فرضیه که احتمالا یکی از اعضای گروه سارقین می‌بایست همزمان با زمان سرقت در مراسم جشن تولد حضور و یا از آن اطلاع داشته باشد، به بررسی و تحقیق در خصوص افراد حاضر در جشن تولد و افراد مرتبط با مال‌باخته و خانواده‌اش پرداختند.

حضور در جشن تولد بدون دعوت:

در تحقیقات به‌عمل آمده، کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی اطلاع پیدا کردند که احدی از افراد حاضر در جشن تولد به‌نام «ابوالفضل. ب»، بدون هرگونه دعوت از سوی مالباخته در مراسن جشن تولد دختر مالباخته حضور داشته و همچنین کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که «ابوالفضل» (27 ساله) به عنوان سرایه دار در ساختمان محل سکونت مال‌باخته مشغول بکار است و علاوه بر آن به عنوان فرد مورد اعتماد مال‌باخته نیز در شرکت متعلق به مالباخته مشغول بکار می‌باشد و به همین علت از تمامی جزئیات زندگی مال‌باخته و اعضای خانوادهٔ مال‌باخته، میزان درآمد مال‌باخته و... اطلاعات دقیقی دارد و بنا بر اظهارات مال‌باخته به راحتی به منزل آن‌ها تردد داشته است.

تهیه فیلم از محل و آموزش نحوه سرقت:

با توجه به احتمال مشارکت «ابوالفضل. ب» در سرقت، کارآگاهان تحقیقات از وی را در دستور کار خود قرار دادند. ابوالفضل در تحقیقات اولیه منکر هرگونه مشارکت خود در سرقت شده اما در ادامهٔ تحقیقات و با بدست آمدن فیلم ضبط شده از داخل منزل مالباخته از وی، به ناچار لب به اعتراف گشود و عنوان داشت که پیشنهاد و طراحی سرقت توسط اوصورت گرفته و سرقت نیز توسط عموی وی و چند تن دیگر از دوستان عمویش انجام شده است.

دستگیری اعضای گروه سارقین و کشف اموال:

با شناسایی عموی ابوالفضل بنام «یحیی» (41 ساله) به عنوان یکی از اعضای گروه سارقین، وی توسط کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی دستگیر، پس از انتقال به پلیس آگاهی صراحتا به انجام سرقت با برداشتی که از فیلم تهیه شده از منزل مال‌باخته و آموزش‌های داده شده به او و هم‌دستانش بنام‌های «روح الله. ع» (35 ساله) و «هادی. گ» (28 ساله) از سوی ابوالفضل به عنوان طراح سرقت، اعتراف کرد.

با شناسایی مخفیگاه روح الله و هادی در شهرستان نیشابور، کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی با اخذ نیابت قضایی به این شهرستان اعزام، ضمن دستگیری دو متهم دیگر پرونده و در بازرسی از منزل متهمین مقادیری از اموال مال‌باخته کشف و توقیف شد؛ در ادامه و با شناسایی محل فروش قسمتی از طلاو جواهرات مسروقه، کارآگاهان موفق به کشف و توقیف مقادیر دیگری از اموال مالباخته شدند؛ در ادامه و با کشف سوئیچ یدک متعلق به خودرو شخصی مال‌باخته مشخص شد که سارقین قصد داشته‌اند که در مرحلهٔ بعدی سرقت خود و با استفاده از کلید یدک خودرو، پس از گذشت مدتی اقدام به سرقت خودرو مالباخته نیز نمایند.

متهمین پس از انتقال به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در اظهارات خود صراحتا به مشارکت خود در سرقت منزل مال‌باخته اعتراف کرده و عنوان داشتند: «ابوالفضل با نمایش فیلم تهیه شده از داخل منزل و ترسیم دقیق نقشه منزل، کوچک‌ترین جزئیات داخل خانه را به ما نشان داد؛ طی چندین روز آموزش از سوی ابوالفضل، دقیقا اطلاع داشتیم که اموال بارزش در کدام قسمت منزل قرار دارد و نهایتا با استفاده از کلید تهیه شده از منزل مال‌باخته و با وجود ضد سرقت بودن درب منزل، بدون هیچگونه مشکلی وارد خانه شده و سرقت خود را بدون هیچگونه مشکلی انجام و از محل خارج شدیم».

سرهنگ کارآگاه کرم یوسف وند، رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به نگهداری بیش از اندازهٔ اموال بارزش در محل سکونت افراد، عنوان داشت: «متأسفانه در حال حاضر شاهد آن هستیم که گروهی از شهروندان بدون در نظر گرفتن هشدارهای پلیسی مبنی بر عدم نگهداری بیش از اندازه اموال باارزش در داخل منازل، با نگهداری اموال باارزش خود در داخل منزل زمینه سرقت آسان آن‌ها را توسط سارقین با دست خودشان فراهم می‌آورند بگونه‌ای که متأسفانه در بسیاری از سرقت‌های منازل شاهد سرقت‌های چند ده میلیون طلا، جواهرات، وجوهات نقد و دیگر اموال باارزش از داخل منازل شهروندان هستیم».

سرهنگ کارآگاه کرم یوسف وند، در پایان این خبر اعلام داشت: «متهمین پرونده با صدو قرار قانونی روانه زندان شده و اموال کشف شده از سارقین نیز برابر دستور مقام محترم قضایی به مالباخته تحویل داده شد».

برچسب ها
دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
آرشیو