عصر بازار

برای نخستین بار؛

معاملات سهام شرکت های کوچک و متوسط در بازار سرمایه ایران آغاز شد

عصر اعتبار- معاملات بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEاس ام ایی) برای نخستین بار در بازار سرمایه ایران، با کشف قیمت ۳۰ هزار ریالی هر سهم « شگامرن» آغاز شد.

معاملات سهام شرکت های کوچک و متوسط در بازار سرمایه ایران آغاز شد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۴:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، امروزنخستین تجربه بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس با عرضه اولیه سهام شرکت «پترو صنعت گامرون» در نماد معاملاتی « شگامرن1 » انجام و 10 درصد سهام این مجموعه معادل 6 میلیون سهم با 30 هزار ریال کشف قیمت شد.
براساس دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات سهام در بازار اس ام ایی فرابورس ایران، اشخاص حقوقی بدون محدودیت در ورود سفارش خرید و سرمایه گذاران نهادی و اشخاص حقیقی با رعایت حداقل ارزش هر سفارش خرید به میزان پنج میلیارد ریال می توانند خرید سهام این مجموعه را انجام دهند.
بنگاه‌های کوچک و متوسط (small and medium-sized enterprises) در مقابل صنایع بزرگ قرار می‌گیرند و نسبت به آن ها مزایایی دارند.
از جمله مزایای بنگاه های کوچک و متوسط، ارزش افزوده، نوآوری، اشتغال‌آفرینی و انعطاف‌پذیری بیشتر است.
تاکنون شرکت های بزرگ امکان حضور را در بازار سرمایه ایران داشته اند، اما با رفع محدودیت های ساختاری، شرکت های کوچک و متوسط نیز می توانند با ورود به فرابورس از فرصت های تامین مالی در این بازار برخوردار شوند.
ورود شرکت های کوچک و متوسط به بازار سرمایه با هدف حمایت و تامین مالی آغاز شد در حالی که پیش از این بدلیل شرایط بازار این امکان فراهم نبود.
«مهدی علم الهدی» معاون پذیرش و ناشران فرابورس پیش از این در این باره گفته بود، در کشورهای پیشرفته و همسایه، بازاری برای شرکت های کوچک و متوسط در کنار بازار اصلی وجود دارد.
به گفته وی شرکت های حقوقی می توانند اقدام به خرید در این بازار کنند، اما امکان خرید برای سهامداران حقیقی خرد وجود ندارد.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر
دکه مطبوعات
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
آرشیو