عصر بازارمدیران خودرو

برای کاهش سلطه دلار

پیمان پولی چین با ایسلند ۳ سال دیگر تمدید شد

عصر اعتبار- شینهوا اعلام کرد، بانک مرکزی چین با همتای ایسلندی خود، پیمان دوجانبه قبلی سوآپ ارزی را برای سه سال دیگر تمدید کرد.

پیمان پولی چین با ایسلند ۳ سال دیگر تمدید شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۵:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از فارس،خبرگزاری دولتی چین (شینهوا) اعلام کرد سقف این قرارداد 3.5 میلیارد یوآن (معادل 507 میلیون دلار آمریکا) است و برای سه سال دیگر تمدید شده است. هدف از این پیمان تسهیل تجارت و سرمایه­گذاری دوجانبه و کمک به ثبات مالی منطقه است. این پیمان با توافق طرفین می­تواند تمدید شود.

بانک مرکزی چین تاکنون 41 پیمان دوجانبه با کشورهای مختلف امضاء کرده است؛ از کشورهای کمتر توسعه یافته مانند نیجریه، بلاروس و آرژانتین گرفته تا کشورهای پیشرفته مانند سوئیس، کانادا و انگلیس که نشان دهنده انعطاف بالای این روش در پرداختهای تجارت خارجی است.

چین تاکنون تحریمی نداشته و در نقل و انتقال پول  با مشکلی روبه رو نبوده است، اما پیشتاز این روش در جهان شده است. متاسفانه علیرغم فشارهای بی‌­سابقه ناشی از تحریمهای بانکی و مالی، بانک مرکزی ایران تاکنون اقدامی جدی در این خصوص انجام نداده است. چند هفته قبل، آقای اردوغان در طی یک هفته، دوبار به موضوع پیمانهای دوجانبه با ایران اشاره کرد، اما همچنان بانک مرکزی ترجیح می­دهد در این خصوص، سیاست سکوت خود را ادامه دهد.

برچسب ها
پورسعید خلیلی