عصر بازار

کمک ایتالیا به نظام بانکی از اموال عمومی

عصر اعتبار- پارلمان ایتالیا با پرداخت وام ۲۰ میلیارد دلاری از خزانه عمومی برای نجات سومین اقتصاد بزرگ اروپا موافقت کرد.

کمک ایتالیا به نظام بانکی از اموال عمومی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از عصر بازار، در روزهایی که سرمایه‌گذاران از بازارهای اروپا دوری می‌کنند. ایتالیا برای نجات نظام بانکی این کشور دست به دامن اموال عمومی شده است.

مونته دی پاسکی دی سیه نا، قدیمی ترین بانک جهان و سومین بانک بزرگ ایتالیا تنها تا 31 دسامبر فرصت داشت تا با پرداخت مبلغ قابل توجهی از ورشکستگی رهایی یابد.

پرداخت وام دولت به این بانک، موافقان و مخالفانی در بین مردم و مسئولان دارد.

ینس ویدمن، عضو شورای عمومی بانک مرکزی اروپا در این خصوص گفت: تزریق نقدینگی به نظام بانکی از طریق اموال عمومی کار بسیار پرریسکی است که باید با بررسی‌های عمیق جزئیات گرفته شود.

وی ادامه داد: در طرح وام‌دهی به بانک‌ها که به تصویب مجلس ایتالیا رسیده است؛ ابهامات زیادی وجود دارد که اعضای پارلمان قادر به جواب‌گویی این ابهامات نیستند.

ویدمن ادامه داد: طبق قوانین اتحادیه اروپا در بحران‌های مالی، کمک دولت به عنوان آخرین راه چاره در نظر گرفته می‌شود این در حالی است که به نظر نمی‌رسد سیستم بانکی ایتالیا واجد چنین شرایطی باشد.

وی افزود: طبق ارزیابی‌های دولت ایتالیا، هسته مالی بانک مونته دی پاسکی سالم است و هزینه پرداختی تنها برای جلوگیری از زیان مالی این بانک است، بنابراین خطر ورشکستگی برای این بانک محتمل نبوده است.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر
دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
آرشیو