عصر بازار

راه‌حل عربستان برای جبران کسری بودجه

عصر اعتبار- دولت عربستان پس از کسری بودجه ای که به دلیل کاهش قیمت نفت با آن مواجه شد، راه حل های متعددی را ارایه کرده است.

راه‌حل عربستان برای جبران کسری بودجه
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۹:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از خبرآنلاین، به دنبال کاهش درآمدهای نفتی، بودجه دولت عربستان سعودی که در سال 2015 با کسری 366 میلیارد ریال(98 میلیارد دلار) مواجه شد، امسال هم با کسری 297 میلیارد ریالی روبروست؛ این اتقاق موجب شده تا دولت عربستان برای اولین بار از سرمایه گذارهای خارجی 17.5 میلیارد دلار در اکتبر برای تامین کسری بودجه خود قرض بگیرد.

اگرچه دولت در اولین گام برای جبران این کاهش ها یارانه های انرژی و حقوق های کارمندان دولتی را کاهش داد،اما گزارش های جدید، حاکی است که در برنامه مالی 2020 که در هفته گذشته منتشر شد، هشدار داده شده که اگر دولت هزینه های خود  را کاهش ندهد، دچار بحران بیشتری می شود.
در این گزارش تاکید شده که ادامه این روند دولت را به جایی می رساند که باید هزینه های خود را 90 درصد کاهش دهد و حقوق کارمندان دولتی را نیز 30 درصد کاهش دهد؛ درنتیجه دیگر جایی برای مانور این کشور نیست.
برنامه هایی که دولت عربستان برای سال ها آتی دارد،به شرح زیر است:
1.افزایش مجدد قیمت گاز
سعودی ها مدت طولانی از یارانه های آب، گاز و بقیه انرژی ها استفاده کردند. ولی این روند زمانی تغییر کرد که دولت اعلام کرد برای سال های آینده می خواهد 28 میلیارد ریال صرفه جویی کند.
دولت برنامه دارد که تا سال 2020 حدود 209 میلیارد ریال سالانه از کاهش صرفه جویی کند.به همین دلیل هم قیمت این خدمات انرژی افزایش یافته است.حالا سعودی ها برای خنک کردن خانه هایشان و یا پر کردن باک بنزین ماشین هایشان  مجبورند پول بیشتری خرج کنند.
2. افزایش مالیات
دولت عربستان مالیات ویزا برای افرادی که مسافرت می کنند، را افزایش داده است.ظاهرا  افزایش مالیات بیشتری در انتظار مردم است. مالیات برای کارمندان دولت از 100 ریال در ماه شروع می شود و قرار است به 800 ریال در ماه در سال 2017 خواهد برسد.
همچنین قرار است،از نیمه دوم 2017 مالیات  برای نوشیدنی ها و دخانیات نیز افزایش پیدا می کند.
عربستان سعودی انتظار دارد که از این طریق درآمدهای غیر نفتی خود را به 152 میلیارد ریال تا سال 2020 برساند.

برچسب ها
پورسعید خلیلی
دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
آرشیو