عصر بازار

بدهی‌های خارجی ایران ۱۰ هزار میلیون دلاری شد

عصر اعتبار- با احتساب معوقات بیش از ۲۵۰۰ میلیون دلاری، حجم بدهی‌های خارجی ایران به رقمی بالغ بر ۱۰ هزار میلیون دلار می رسد.

بدهی‌های خارجی ایران ۱۰ هزار میلیون دلاری شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، براساس گزارشی که اخیرا بانک مرکزی برای سه ماهه ابتدای امسال منتشر کرد، بررسی جزییات عملکرد خارجی حساب‌های ایران از این حکایت داشت که کل بدهی‌های خارجی در پایان دوره از 7570 میلیون دلار عبور کرده است. با احتساب دلار حدود 3035 تومانی در بازار بین‌بانکی در زمان مورد بررسی رقمی حدود 23 هزار میلیارد تومان را دربرمی‌گیرد.

تفکیک بدهی‌های خارجی بر اساس سررسید اولیه‌شان می دهد که حدود 5346 میلیون دلار مربوط به بدهی‌های میان مدت و بلند مدت و حدود 2225 میلیون دلار هم برای بدهی‌های کوتاه مدت است.

اما اگر معوقات این بدهی را که حدود 2531 میلیون دلار است مورد محاسبه قرار گیرد در مجموع کل بدهی‌های خارجی ایران تا پایان خردادماه به 10 هزار و 102 میلیون دلار می رسد.

در سوی دیگر تراز حساب جاری تا 5231 میلیون تومان  بوده است. میزان صادرات کالا (فوب) از ایران حدود 18 هزار و 905 میلیون تومان و واردات کالا (فوب) تا 12 هزار و 383 میلیون دلار  نیز بوده که در مجموع تراز بازرگانی 6526 دلاری را رقم زده است.

دارایی خارجی شبکه بانکی 241 هزار میلیاردی شد

همچنین در همین دوره بررسی خالص دارایی‌های خارجی شبکه بانکی نشان می‌دهد که بانک مرکزی در پایان خردادماه حدود 187 هزار و 600 میلیارد تومان دارایی خارجی داشته که با رشد 13.5 درصدی همراه بوده است.

این در حالی است که در مجموع شبکه بانکی حدود 241 هزار میلیارد تومان دارایی خارجی دارد که از این رقم 187 هزار میلیارد تومان متعلق به بانک مرکزی است که تا 13.5 درصد در پایان بهار امسال رشد دارد. همچنین حدود 53 هزار و 600 میلیارد تومان برای بانک‌ها ثبت شده است که بیانگر رشد 12 درصدی  است.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر
دکه مطبوعات
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
آرشیو