عصر بازار

برای دوره ۹ ماهه امسال

پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری ایران اعلام شدند

عصر اعتبار- طی ۹ ماهه سال ۱۳۹۵، صنعت صندوق‌های سرمایه‌گذاری نسبت به بازار سرمایه بازده بالاتری کسب کرد.

پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری ایران اعلام شدند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۲:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، در حالی‌ که با نزول مداوم نرخ سود بانکی در سال جاری و تمهیداتی که برای کاهش سودهای بانکی در آینده نزدیک در نظر گرفته ‌شده است، اقبال عمومی به سرمایه‌گذاری در سایر گزینه‌ها از جمله بورس اوراق بهادار و صندوق‌های سرمایه‌گذاری افزایش یافته است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از حرفه‌ای‌ترین ابزارهای بازار سرمایه، همواره مورد توجه و بررسی جدی مخاطبان بازار سرمایه بوده‌اند.

بورس اوراق بهادار تهران در آغاز سال جاری با عدد شاخص برابر با 81 هزار و 191 واحد روبرو بود که در ابتدای آذر ماه به عدد 79 هزار و 388 و در انتهای آذر به عدد 80 هزار و 111 رسید؛ این به معنای بازدهی منفی 1.33 درصدی از ابتدای سال و بازده 0.91 درصدی در ماه آذر است. با نگاهی به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک ملاحظه می‌کنیم بازدهی آن‌ها در 9 ماهه امسال و همچنین در ماه آذر بسیار بالاتر از عملکرد شاخص است که این عملکرد قطعاً به دلیل ماهیت حرفه‌ای مدیریت این صندوق‌ها است.

بر اساس این گزارش، بازدهی صندوق­‌های سرمایه گذاری طی 9 ماهه سال 1395 مورد قبول ارزیابی شده است. شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت، پربازده‌ترین صندوق­‌های سرمایه­ گذاری «مشترک مختلط»، «قابل معامله سهامی و شاخصی»، «مشترک در سهام»، «قابل معامله مختلط و با درآمد ثابت» و «مشترک با درآمد ثابت» را طی دوره مذکور به شرح زیر اعلام کرد:

«صندوق آسمان خاورمیانه شرکت سبدگردان آسمان»، «صندوق آتیه درخشان مس شرکت تأمین سرمایه آرمان»، «صندوق ایساتیس شرکت کارگزاری ایساتیس پویا»، «صندوق اعتماد آفرین پارسیان شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان» و «صندوق توسعه نیکی شرکت مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر»، به ترتیب در گروه صندوق های «مشترک مختلط»، «قابل معامله سهامی و شاخصی»، «مشترک در سهام»، «قابل معامله مختلط و با درآمد ثابت» و «مشترک با درآمد ثابت»، بالاترین رتبه را کسب کردند.

طی 9 ماهه سال 1395، در گروه صندوق‌های مشترک مختلط به ترتیب صندوق‌های آسمان خاورمیانه شرکت سبدگردان آسمان، نیکوکاری کشتی ورزش ملی شرکت سبدگردان کاریزما و تجربه ایرانیان شرکت کارگزاری بانک آینده، بالاترین بازدهی را به خود اختصاص دادند.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، در گروه صندوق‌های قابل معامله در سهام نیز بالاترین بازده را به ترتیب صندوق‌های قابل معامله آتیه درخشان مس، شرکت تأمین سرمایه آرمان، قابل معامله آسمان آرمانی سهام، شرکت سبدگردان آسمان و شاخص 30 شرکت بزرگ فیروزه شرکت کارگزاری فیروزه آسیا به ثبت رسانده اند.

همچنین در گروه صندوق های سرمایه گذاری مشترک در سهام، رتبه اول تا سوم نصیب صندوق‌های ایساتیس شرکت کارگزاری ایساتیس پویا، نیکان پارس شرکت کارگزاری پارس نمودگر و بانک اقتصاد نوین شرکت کارگزاری بانک اقتصاد نوین شد. همچنین، صندوق‌های قابل معامله اعتماد آفرین پارسیان شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان، آرمان آتی کوثر شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی و گنجینه آینده روشن شرکت کارگزاری بانک آینده، پربازده­‌ترین صندوق­‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله مختلط و بادرآمد ثابت در 9 ماهه نخست سال جاری هستند.

در گروه صندوق‌های با درآمد ثابت نیز به ترتیب صندوق‌های توسعه سرمایه نیکی شرکت مشاور سرمایه‌گذاری نیکی گستر، امین آشنا ایرانیان شرکت کارگزاری سهم آشنا و ارزش آفرین گلرنگ شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی، بالاترین بازده نه ماه سال جاری را کسب کرده‌اند.

برچسب ها
دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۳۰ روز پیش
آرشیو