عصر بازار

برای نخستین بار در ۴ سال گذشته رقم خورد؛

رشد ۹ درصدی طلای ۲۰۱۶

عصر اعتبار- قیمت طلا در هفته جاری در حال ثبت بهترین عملکرد از اوایل ژوئن است و با رشد ۲.۵ درصدی روبرو شده است. البته قیمت طلا در دسامبر با افت یک درصدی همراه بوده است و در سه ماه چهارم ۲۰۱۶، نیز بیش از ۱۲ درصد کاهش داشته است.

رشد ۹ درصدی طلای ۲۰۱۶
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۷:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»، قیمت طلا در سال 2016 با رشد 9 درصدی روبرو شده است. قیمت هر اونس طلا در آخرین روز معاملات سال 2016 یعنی روز گذشته، به مرز یک هزار و 160 دلاری رسید که علت اصلی این افزایش، افت ارزش دلار آمریکا و رشد تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی بوده است.

بر اساس این گزارش قیمت طلا روز گذشته با رشد یک درصدی روبرو شد که این بالاترین افزایش قیمت از اواخر سپتامبر بوده است.

قیمت طلا علی رغم افت شدید از نوامبر تاکنون، از ابتدای امسال بیش از 9 درصد افزایش داشته است.

"میهیر کاپادیا" تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه سان گلوبال اینوستمنت در این باره تاکید کرد: افزایش تقاضا در شرایط بی ثباتی و نااطمینانی اقتصادی و سیاسی تا سه ماه سوم 2016، تاثیر زیادی بر رشد قیمت جهانی طلا داشت.

کاپادیا در ادامه افزود: علت اصلی کاهش قیمت جهانی طلا در ماه دسامبر این بوده است که سرمایه گذاران بین المللی نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا امیدوار شده اند و سیاست‌های اقتصادی و مالی اعلام شده از سوی ترامپ موجب گمانه زنی های زیادی درباره افزایش رشد اقتصادی آمریکا شده است.

این مساله می‌تواند گمانه زنی‌ها نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و شاخص سهام را تقویت کند.

"ادوارد میر " تحلیلگر ارشد موسسه اف سی استون نیز تاکید کرد: برخی از عواملی که قبلا موجب کاهش شدید قیمت طلا شده بودند، اکنون از بین رفته است مثل افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و تقویت ارزش دلار آمریکا.

وی افزود: می‌توان انتظار داشت که شاخص ارزش دلار در کوتاه مدت با افت بیشتری روبرو شود و این مساله در نهایت به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود.

تازه ترین آمارها نشان می‌دهد که واردات طلای چین از هنگ کنگ طی ماه نوامبر با کاهش 17 درصدی روبرو شده است.

برچسب ها
پورسعید خلیلی
دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
آرشیو