عصر بازارمدیران خودرو

شیربهای دختران در چین ارزان می‌شود

عصر اعتبار- مقام‌های محلی در استان‌های شرقی چین قصد دارند هزینه سرسام‌آور ازدواج را پایین بیاورند و در این راستا تصمیم گرفته‌اند برای بهایی که داماد به خانواده عروس می‌پردازد، سقف بگذارند.

شیربهای دختران در چین ارزان می‌شود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۸:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، این رسم (که داماد به خانواده عروس پول نقد بدهد) مربوط به دهه‌های اخیر است و ظاهرا سال به سال رقم آن بالاتر می‌رود.

جالب اینجاست که بیشترین افزایش در مناطق روستایی محروم رخ داده، جایی که عروس کمتر پیدا می‌شود. در برخی مناطق داماد حتی تا 100 هزار یوان (حدود 14000 دلار) به خانواده عروس پرداخته است.

این ارقام سرسام‌آور (به نسبت سطح زندگی چینی‌ها) باعث شده مقام‌های محلی در استان هنان دست‌به‌کار شوند.

به گزارش رادیوی ملی چین، آئین‌نامه جدیدی تصویب شده که طبق آن "بهای عروس" (یا همان شیربها) نباید بیش از 60 هزار یوان باشد.

اما توصیه‌ مسئولان به اینجا ختم نمی‌شود. آن‌طور که در ابلاغیه آمده، مراسم عروسی کلا باید ساده برگزار شود، به‌طوری که تعداد میزهای پذیرایی از مهمانان حداکثر 10 میز و ماشین‌هایی که درگیر مراسم‌اند حداکثر شش خودرو باشد.

البته کسانی که این اصول را رعایت نکنند مجازات نمی‌شوند. اما آن‌طور که رادیوی ملی چین گزارش کرده از مؤسساتی که عروسی برگزار می‌کنند، همچنین از کمیته‌های محلی، خواسته شده اگر موارد تخلف دیدند، "بلافاصله" مداخله کنند.

بعضی کاربران چینی در رسانه‌های اجتماعی این تصمیم را نقد کرده‌ و برخی نیز موافق آن هستند.

برچسب ها
پورسعید خلیلی