عصر بازارمدیران خودرو

ذخایر ارزی چین در مرز ۳ تریلیون دلار ایستاد

عصر اعتبار- ذخایر ارزی خارجی چین در دسامبر به پایین‌ترین میزان در شش سال اخیر نزول کرد، اما با تلاش مقامات این کشور برای حمایت از یوان در آستانه مراسم تحلیف رییس جمهور آمریکا، بالای سطح ۳ تریلیون دلار ایستاد.

ذخایر ارزی چین در مرز ۳ تریلیون دلار ایستاد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۴:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، ذخایر ارزی خارجی چین در دسامبر به میزان 41 میلیارد دلار کاهش یافت که ششمین کاهش ماهانه متوالی بود. با این همه کمتر از 51 میلیارد دلار کاهشی بود که تحلیلگران پیش بینی کرده بودند.

ذخایر ارزی چین برای کل سال 2016 حدود 320 میلیارد دلار کاهش یافت و به 3.011 تریلیون دلار رسید. میزان ذخایر این کشور در سال 2015 هم 513 میلیارد دلار کاهش داشت.

نگرانی در بازارهای مالی جهانی نسبت به سرعت کاهش مصونیت چین برای دفاع از یوان و خروج سرمایه موج می زند.

برخی از تحلیلگران برآورد می‌کنند که این کشور تحت تدابیر صندوق بین المللی پول، باید حداقل 2.6 تا 2.8 تریلیون دلار حفظ کند. اگر کاهش ارزش یوان ادامه پیدا کند، تحلیلگران پیش بینی می‌کنند چین از طریق مقررات رگولاتوری روند خروج سرمایه را کنترل کرده و از سوی دیگر با فروشندگان در بازارهای مبادلات ارزی مقابله کند تا مانع سفته بازی آنها شود.

اما اگر ذخایر ارزی با روند سریع‌تری کاهش پیدا کنند، ممکن است رهبران چین چاره‌ای جز این نداشته باشند که مانند سال 2015 بار دیگر نرخ یوان را به میزان چشمگیری کاهش دهد که احتمالا بازارهای مالی جهانی را بهم خواهد ریخت و تنشها با دولت جدید آمریکا را تشدید می‌کند.

یوان 6.6 درصد در برابر دلار در سال 2016 کاهش یافت که بزرگترین کاهش سالانه از سال 1994 بود و انتظار می رود امسال در صورت ادامه روند صعودی دلار، کاهش بیشتری پیدا کند.

عامل دیگری که به فشارها افزوده، خط و نشان ترامپ است که وعده داده است در نخستین روز حضورش در کاخ سفید، چین را یک دستکاری کننده ارزی معرفی کند و تهدید کرده است تعرفه سنگینی را برای واردات کالاهای چینی وضع کند.

این امر باعث شده چینی‌ها برای خارج کردن پول از کشورشان اشتیاق بیشتری پیدا کنند. شرکت تحقیقاتی "کپیتال اکونومیکس" برآورد کرده که روند خروج سرمایه از چین در نوامبر و دسامبر به ترتیب به 76 میلیارد دلار و 66 میلیارد دلار رسیده است.

عامل اصلی کاهش ذخایر ارزی چین در سال 2016 به دلیل اقدام بانک مرکزی در استفاده از ذخایر برای تثبیت ارزش یوان بود.

برچسب ها
پورسعید خلیلی