عصر بازارمدیران خودرو

۱۳ میلیون فرصت شغلی در راه است؛

سرمایه‌گذاری ۳۶۱میلیارد دلاری چین در حوزه انرژی پاک

عصر اعتبار- قرار است چینی‌ها با یک سرمایه‌گذاری نجومی، کم‌نظیرترین پروژه اشتغال‌زایی در جهان را کلید بزنند.

سرمایه‌گذاری ۳۶۱میلیارد دلاری چین در حوزه انرژی پاک
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۲:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار»، قرار است چین تا سال 2020 میلادی با سرمایه‌گذاری 361 میلیارد دلاری بر روی انرژی تجدیدپذیر یا همان انرژی پاک، در جهت تغییر سیاست از انرژی ذغال‌سنگی به سمت سوخت پاک گام بردارد. 

این در حالی است که چین بزرگترین بازار مصرف انرژی در جهان را به خود اختصاص داده که به گفته مقامات سازمان ملی انرژی چین، این تغییر سیاست منجر به اشتغال‌زایی برای بیش از 13 میلیون نفر در حوزه انرژی تجدیدپذیر می‌شود. 

همچینین سازمان ملی انرژی چین اعلام کرد، سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی پاک شامل انرژی بادی، آبی، خورشیدی و هسته‌ای خواهد بود که خروجی آن تولید در حدود نیمی از برق چین تا سال 2020 میلادی است.

البته این نهاد رسمی چینی، به جزئیات تامین اعتبار این پروژه که سالانه تقریبا 72 میلیارد دلار تا سال 2020 میلادی است، اشاره‌ای نکرد؛  در حال حاضر تمرکز چین با توجه به مسئله آلودگی در جهان بر روی کاهش بکارگیری سوخت‌های فسیلی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان توسعه ملی و کمیسیون اصلاحات چین که مرجع  برنامه‌ریز اقتصادی این کشور محسوب می‌شود در چشم‌انداز برنامه 5 ساله خود اعلام کرد، به منظور افزایش توان 5 برابری در حوزه انرژی خورشیدی، یک تریلیون یوآن سرمایه گذاری خواهد شد که این رقم، معادل ساخت یکهزار نیروگاه خورشیدی است.

بر همین اساس، نگرانی بر سر هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی آلودگی هوای چین افزایش یافته که این مسئله موجب چنین سرمایه‌گذاری عظیمی در چین شده است.

همچنین به گفته مسئولان سازمان ملی انرژی چین، بکارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2020 میلادی تنها سهم 15 درصدی در کل مصرف انرژی چین خواهد داشت که این رقم معادل مصرف 580 میلیون تن ذغال‌سنگ است.

برچسب ها
پورسعید خلیلی