عصر بازار

رکورد جدید نقدینگی ثبت شد

عصر اعتبار- حجم نقدینگی مرز ۱۱۶۰ هزار میلیارد تومان را هم پشت سر گذاشت.

رکورد جدید نقدینگی ثبت شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۷:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، تازه‌ترین گزارشی که بانک مرکزی از ترازنامه شبکه بانکی منتشر کرده از رشد 14.3 درصدی نقدینگی در پایان آبان‌ماه امسال در مقایسه با اسفندماه سال گذشته خبر می‌دهد به‌طوری که میزان نقدینگی از حدود 1017 هزار میلیارد تومان در پایان سال قبل به 1162 هزار میلیارد در انتهای 9 ماهه امسال رسیده است.

حجم نقدینگی در حالی روند فزاینده را طی می‌کند که نسبت به آبان‌ماه سال گذشته تا 28 درصد رشد دارد و در قیاس با رقم 907 هزار میلیاردی این دوره تا بیش از 250 هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

این در حالی است که نقدینگی در مهرماه حدود 1137 هزار میلیارد تومان اعلام شده بود که تا 11.9 درصد نسبت به شهریورماه رشد داشت. در عین حال که روند رشد نقدینگی در مهرماه سال 1395 در مقایسه با همین ماه در سال گذشته تا 28.3 درصد افزایش داشته است.

بر این اساس می‌توان این گونه برآورد کرد که نسبت رشد نقدینگی در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه قبل با رشد بیشتری در مقایسه با میزان افزایش مهرماه نسبت به شهریورماه امسال همراه است، اما در مقابل از سرعت رشد نقدینگی در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل که 28 درصد بوده تا حدودی کاهش یافته است، اگر آن را با میزان رشد مهرماه امسال نسبت به مهرماه سال قبل که حدود 28.3 درصد بود مقایسه کنیم.

اما جزئیات تشکیل دهنده نقدینگی نشان‌دهنده آن است که حدود 1010 هزار میلیارد تومان از مجموع کل 1162 هزار میلیاردی نقدینگی متعلق به شبه پول که عمده آن را سپرده‌های بانکی تشکیل می‌دهند، تعلق دارد. این حجم نسبت به اسفندماه سال قبل تا 14.9 درصد افزایش یافته است.

در سویی دیگر حدود 150 هزار میلیارد تومان دیگر از نقدینگی را پول تشکیل داده که تا 9.5 درصد افزایش دارد.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر