عصر بازار

سهم قابل توجه چین در پویایی اقتصاد؛

آیا کاهش رشد اقتصادی چین به ضرر جهان است؟

عصر اعتبار- صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: علیرغم رشد کند اقتصادی چین در سال گذشته میلادی، نمی‌توان از سهم قابل توجه این کشور در به حرکت در آوردن چرخه اقتصاد جهانی به سادگی گذشت.

آیا کاهش رشد اقتصادی چین به ضرر جهان است؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۴:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از مهر ، اگر رشد اقتصادی چین در سال جاری میلادی با روند نزولی روبرو شود، این موضوع به نفع هیچ کشوری تمام نمی‌شود و قطعا اقتصاد جهانی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد؛ در همین حال از زمان بحران مالی جهان تا کنون، چین بعنوان موتور اصلی و نیز عامل برقرار توازن در رشد اقتصاد جهانی به حساب می‌آید.

همچنین آمارهای منتشرشده از سوی صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که سهم سالانه چین در کمک کردن به رشد اقتصاد جهانی، بین سال‌های 2009 میلادی تا 2015 میلادی بیش از یک چهارم بوده است.

علیرغم رشد کند اقتصادی چین در سال 2016 میلادی، سهم این کشور در کمک به رشد اقتصاد جهانی، بیشتر از سایر کشورهای بوده و می‌توان گفت سهم چین از تمام کشورهای پیشرفته اقتصادی هم فراتر بوده است.

صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی چین را در سال 2016 میلادی 6.6 دهم درصد پیش‌بینی و رشد اقتصاد جهانی را 3.1 درصد برآورد کرده؛ این در حالی است که سهم چین در رشد اقتصاد جهانی در سال 2015 میلادی 17.3 درصد گزارش شده است.

در گزارش صندوق بین‌المللی پول آمده، میزان سرمایه‌گذاری مشترک در چین در سال 2016 میلادی، علیرغم روند کند رشد اقتصاد جهانی 31 میلیارد دلار ثبت شده و از رشد 19 درصدی برخوردار بوده که در حدود یک چهارم کل حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان را که عدد 127 میلیارد دلار گزارش شده، به خود اختصاص داده است.

بر همین اساس، روند کند رشد اقتصادی در چین می‌تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم متوجه اقتصاد تمامی کشورها شود و موتور رشد اقتصاد جهانی را با کندی بیشتر روبرو کند.

برچسب ها
پورسعید خلیلی
دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
آرشیو