عصر بازار

نعمت زاده اعلام کرد؛

جذب ۸.۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی

عصر اعتبار- وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: معوقات بانکی بیش از ۱۵ درصد بود، اما اکنون به ۱۱ درصد رسیده و به تدریج به وصول می رسد.

جذب ۸.۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، با بیان اینکه برجام چرخ صنعت را به گردش در آورد افزود: با اجرایی شدن برجام معوقات بانکی ایران از 15 درصد به 11 درصد رسیده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: حدود 5000 طرح صنعتی با پیشرفت 60 درصدی را در دستور کار داشتیم که تاکنون 4300 واحد تکمیل و راه اندازی شده که امیدواریم تا پایان سال همه 5000 واحد به چرخه تولید برسند.

وی افزود: در کنار ارائه تسهیل واحد نظارتی هم داشته ایم، آنچه که مشخص شده این است که بیش از 90 درصد از واحدهایی که تسهیلات را دریافت کرده اند به چرخه اقتصاد بازگشته اند و بیش از 1000 نفر مشغول به کار شده اند اما آمار نهایی را بهمن اعلام می کنیم.

نعمت زاده بیان داشت: در سال 91 حدود 42 درصد رشد منفی در صنعت و تولید داشتیم اما با ارز آزاد از کشورهای دیگر کالاها وارد شد. در سال 92 ده درصد رشد منفی داشتیم که بعد از آن مشکلات تا حدودی حل شده و به سمت رشد مثبت حرکت کرده ایم اما هنوز نتوانسته ایم به رقم ایده آل برسیم.

وزیر صنعت گفت: اکنون روابط اقتصادی ما با کشورهای جهان رو به عادی شدن می رود و شرایط انحصاری از بین رفته است. از پارسال که برجام اجرا شده و تحریم ها برداشته شده، حرکت ها آغاز شد و رشد و جهش فزاینده ای شروع شد و مذاکرات با کشورها و بانک ها هم از سر گرفته شد و قراردادها به امضا رسید.

وی تاکید کرد : از ابتدای دولت 8 و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته است. نعمت زاده درباره جذب متوسط سالانه سرمایه خارجی نیز گفت: یکی از اهداف جدی آقای رییس جمهور رفع تحریم ها بود که معتقد بودیم زودتر به نتیجه برسد، مذاکرات سخت بود و طولانی شد اما به نتیجه برد - برد رسید.

برچسب ها
پورسعید خلیلی
دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
آرشیو
آخرین اخبار