عصر بازار

واکنش "نوبخت" به ربوی بودن فاینانس از نظر شورای نگهبان

عصر اعتبار- در حالی که چند روز قبل شورای نگهبان تامین مالی خارجی (فاینانس) را مصداق ربا دانسته بود، سخنگوی دولت تاکید کرد این اتفاقی است که هر سال می افتد و در نهایت شورای نگهبان با آن موافقت می‌کند.

واکنش "نوبخت" به ربوی بودن فاینانس از نظر شورای نگهبان
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از تسنیم، اواخر هفته گذشته ایرادات شورای نگهبان به لایحه برنامه ششم توسعه منتشر شد. یکی از مهمترین بندهای ایرادات این شورا به لایحه برنامه، موضوع ربوی دانستن فاینانس یا تامین مالی خارجی بود.

  در متن نامه شورای نگهبان به مجلس در خصوص این موضوع آمده است، اطلاق تأمین مالی خارجی (فاینانس) در این مصوبه از جمله در بند 1 ماده 4 و بند (الف) ماده 69، نسبت به مواردی که مستلزم ربا می باشد، خلاف موازین شرع شناخته شد

  اما رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به خبرنگار تسنیم در مورد این ایراد شورای نگهبان به برنامه ششم توسعه با بیان اینکه سالهای زیادی است که در اقتصاد از فاینانس استفاده می شود، گفت: وقتی که چنین شبهه‌ای مطرح می‌شود ابتدا شورای نگهبان موضوع را به طور کلی رد می‌کند، سپس با ورود دولت و استدلالی که از سوی دولت مطرح می‌شود و به پشتوانه تایید مجلس معمولا هر ساله این موضوع با موافقت شورای نگهبان رو به رو می شود. نوبخت البته تاکید کرد هر سال همین اتفاق می افتد.

  یکی از برنامه‌های اصلی دولت برای خروج از رکود و دستیابی به رشدهای دارای تداوم، استفاده از تامین مالی خارجی می‌باشد. دولت معتقد است در شرایط فعلی که بانکها با تنگنای اعتباری رو به رو هستند بهترین جایگزین تامین مالی از طریق بازار پول،  به کار گیری سرمایه‌های خارجی است.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۶ ساعت پیش
    آرشیو