عصر بازار

با هدف کاهش پول نقد در گردش؛

استفاده از پول نقد در روسیه مشمول مالیات می‌شود

عصر اعتبار- مقامات روسی برای کاهش استفاده از پول نقد در چرخه اقتصادی این کشور و نیز جلوگیری از فساد مالی، به دنبال وضع مالیات بر روی خریدهای نقدی هستند.

استفاده از پول نقد در روسیه مشمول مالیات می‌شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، وزرای دارایی و توسعه اقتصادی روسیه اعلام کردند که در حال حاضر بر روی روشی کار می کنند تا پرداخت های نقدی را کاهش دهند و در نتیجه از فساد مالی مانند پول شویی و فرار مالیاتی جلوگیری کنند.

  در همین حال قرار است پرداخت حقوق به صورت نقدی ممنوع و خریدهای بزرگ هم به صورت نقدی محدود شود و یا اینکه مالیات به پول نقد تخصیص داده شود. 

  همچنین مقامات روسی به دنبال محدود کردن خرید نقدی املاک، خودرو و اقلام لوکس هستند؛ به عبارت دیگر کارشناسان اقتصادی روسیه این مدل را از اقتصاد هند و کشور آذربایجان الگو برداری کرده اند که در این دو کشور نه تنها تراکنش های نقدی محدود است بلکه برداشت های نقدی هم شامل یکسری محدودیت‌ها می شود. 

  در حال حاضر مردم روسیه تراکنش نقدی را ترجیح می دهند و در 9 ماه نخست سال گذشته میلادی صاحبان کارت های بانکی در روسیه 330 تریلیون دلار از حساب های خود برداشت و  فقط 150 تریلیون دلار آن را خرج کردند. 

  بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی روسیه، سهم پول نقد در گردش از  تولید ناخالص داخلی روسیه در حدود 9 درصد است. 

  از دیگر راه حل های دولت روسیه برای کاهش استفاده از پول نقد، عدم تخصیص مالیات بر ارزش افزوده به خریدهای غیرنقدی است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو