عصر بازار

رئیس شورای همکاری ایران و افریقا:

رفع مشکلات بانکی بین ایران و آفریقای جنوبی از فرصت سوزی ها می کاهد

عصر اعتبار- رئیس شورای عالی همکاری های ایران و آفریقا گفت: رفع مشکلات بانکی بین ایران و آفریقای جنوبی، از فرصت سوزی های بیشتر اقتصادی و تجاری دو کشور می کاهد.

رفع مشکلات بانکی بین ایران و آفریقای جنوبی از فرصت سوزی ها می کاهد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، حسن خسروجردی در نشست مشترک تجاری ایران و آفریقای جنوبی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: همواره سخن گفتن از قابلیت ها و زمینه های مشترک همکاری بین دو کشور خوب است، اما به درد بخش خصوصی نمی خورد و تاکنون برخی فرصت های اقتصادی و تجاری بین دو کشور از دست رفته است.
  به گفته وی، امروز هیچ یک از تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی دو کشور حاضر نیستند بدون گشایش ال. سی به یکدیگر کالا یا خدمات ارائه کنند.
  خسروجردی تصریح کرد: با وجود مشکلات فراوان بانکی و تحریم ها علیه ایران در این زمینه، بانک های مرکزی دو کشور می توانند با انعقاد قراردادی دوجانبه به حل این مشکل بپردازند؛ در حالی که بانک های مرکزی رفع آن را بر عهده فعالان اقتصادی گذاشته اند.
  وی خاطرنشان کرد: حل این مشکل نیازمند فقط 2 ماه زمان است و اگر اجرای آن عملی نباشد، می توان با کسب اجازه تاسیس بانک از سوی هر یک از دو کشور در کشور دیگر به رفع و رجوع آن اقدام کرد.
  رئیس شورای عالی همکاری های ایران و آفریقا یادآوری کرد: در مقطعی مزیت ایران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی آن بود و آفریقای جنوبی نیز نیازمند آن است، امروز جمهوری اسلامی ایران آماده ساخت پالایشگاه مشترک، مخازن فرآورده ها برای دپو کردن تولیدات یا صادرات مجدد آن به کشورهای ثالث است؛ اما بستر کار باید توسط آفریقای جنوبی فراهم شود.
   پایگاه خبری ریاست جمهوری آفریقای جنوبی هدف از ماموریت این هیات به ایران و امارات متحده عربی را عمل به تعهدات سفر سال گذشته (میلادی) «جاکوب زوما» رییس جمهوری آن کشور به این دو کشور و در عین حال زمینه‌های فعالیت آنها را نیز نفت و گاز، مواد شیمیایی، مواد شوینده، مواد غذایی فرآوری شده، تجهیزات الکترونیکی هواپیمایی، فولاد، ساختمان‌سازی، سازه‌های زیست‌محیطی، تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب، تریلرها و مخازن دیزلی، گوشت‌مرغ و شتر مرغ اعلام کرد.
  «راب دیویس» وزیر بارزگانی و صنعت آفریقای جنوبی در گفت وگو با این پایگاه خبری هدف اصلی سفر این هیات را شناسایی ظرفیت ها و فرصت های صنعتی و تجاری و سرمایه گذاری دو کشور ایران و امارات متحده عربی برای خرید کالا و خدمات آفریقایی عنوان کرد و افزود: مبادلات هیات های تجاری و اقتصادی در گسترش مناسبات همه جانبه آفریقای جنوبی با این دو کشور نیز بسیار موثر خواهد بود.
  براساس این گزارش، سطح مبادلات تجاری میان آفریقای جنوبی و ایران به سبب تحریم های اقتصادی سال 2011 غرب علیه ایران از 27.5 میلیارد رند (2 میلیارد و 55 میلیون دلار) آن سال تا 583 میلیون رند (45 میلیون و 700 هزار دلار) در سال 2016 کاهش یافت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو