عصر بازار

چین و روسیه عضویت ایران در سازمان امنیتی اقتصادی شانگهای را بررسی می‌کنند

عصر اعتبار- قرار است چین و روسیه در اجلاس آستانه قزاقستان سازمان همکاری اقتصادی امنیتی شانگهای عضویت ایران در این سازمان را بررسی کنند.

چین و روسیه عضویت ایران در سازمان امنیتی اقتصادی شانگهای را بررسی می‌کنند
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از فارس، قرار است در اجلاس سالانه سازمان همکاری اقتصادی امنیتی شانگهای عضویت دائم ایران در این سازمان مورد بررسی قرار گیرد. این اجلاس که طی هفته جاری د‌ر‌ آ‌ستانه قزاقستان برگزار خواهد شد، به احتمال زیاد شاهد عضویت دائم پاکستان و هند در این سازمان بوده و قرار است با حمایت روسیه و چین ایران نیز به این سازمان بپیوندد.

  در حال حاضر ایران عضو دائم این سازمان محسوب شده و بنا به گفته چین و روسیه ایران شرایط لازم برای عضویت دائم در این سازمان را دارد. پیش‌تر در اجلاس سال گذشته عضویت ایران در سازمان شانگهای مورد بررسی قرار گرفته بود که به دلیل بروز اختلافات بین چین و روسیه این اتفاق نیفتاد، اما از مدت‌ها پیش کشورهای عضو سازمان شانگهای از عضویت دائم ایران در این سازمان حمایت کردند.

  روسیه اعلام کرده است که با لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران هم اکنون شرایط لازم برای عضویت دائم ایران فراهم شده و در حال حاضر 4 کشور دیگر عضو سابق شوروی نیز در این سازمان حضور دارند، در حالی که پیش‌تر عضویت ایران با مخالفت نسبی چین همراه بود، هم اکنون چین یکی از حامیان عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای است.

  معاون وزیر امور خارجه چین معتقد است در حال حاضر همه طرف‌های حاضر در این سازمان به طور جدی خواهان عضویت ایران در این سازمان بوده و آن را مورد بررسی قرار خواهند داد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو