عصر بازار

واگذاری تنها ۸۰ میلیارد تومان سهم دولتی از ابتدای امسال

عصر اعتبار- از ابتدای امسال تاکنون تنها ۸۰ میلیارد ریال سهم دولتی به فروش رسیده است.

واگذاری تنها ۸۰ میلیارد تومان سهم دولتی از ابتدای امسال
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۷:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار» به نقل از تسنیم, در حالی که طبق قانون سال 93 آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکتهای دولتی تعیین شده بود و این مهلت در سالهای 94، 95 و 96 تمدید شده است، نگاهی به وضعیت واگذاریها از ابتدای امسال تاکنون نشان می‌دهد در این مدت تنها 80 میلیارد ریال سهم دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی به صورت بلوکی و از طریق مزایده به فروش رسیده که این میزان واگذاری متعلق به شرکتهای گروه یک ماده دو قانون اصل 44 است.

  بر اساس این گزارش؛ به‌استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی دولت مکلف است تا 100 درصد سهام شرکتهای «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند.

  همچنین در تبصره‌های ماده 3 فصل 2 این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه 2» آمده که دولت مجاز است به‌منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه 2 ماده 2، همچنان 20 درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه 2 را در اختیار داشته باشد و مکلف است 80 درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.

  گفتنی است؛ بر اساس فهرست منتشر شده بنگاههای دولتی قابل واگذاری، قرار است در سالجاری 337 بنگاه واگذاری شود که از این میان تعداد 230 بنگاه در گروه یک و 107 بنگاه در گروه 2 قرار دارند.

  همچنین سازمان خصوصی‌سازی تازگی‌ها اعلام کرده است سهام 5 شرکت دولتی در مجموع به ارزش کل پایه یک هزار و 124 میلیارد و 267 میلیون ریال در روز 12 تیرماه امسال روز میز فروش می‌رود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۳ روز پیش
  آرشیو