عصر بازار

ایران و اتحادیه اوراسیایی موافقتنامه ترجیحی پایلوت امضا می‌کنند

عصر اعتبار- معاون وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت، این وزارتخانه قصد دارد تا پایان امسال یک موافقتنامه موقت پایلوت در زمینه منطقه آزاد تجاری با ایران منعقد نماید.

ایران و اتحادیه اوراسیایی موافقتنامه ترجیحی پایلوت امضا می‌کنند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار» به نقل از تسنیم ، الکسی گروزدف، معاون وزیر توسعه اقتصادی روسیه به خبرنگاران گفت، این وزارتخانه قصد دارد یک موافقتنامه موقت پایلوت در زمینه منطقه آزاد تجاری با ایران منعقد نماید.

  گروزدف گفت، در حال حاضر مذاکرات بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی در مورد یک موافقتنامه تجارت ترجیحی پایلوت در حال انجام است.

  وی افزود: «در واقع اینها مذاکرات مرسومی در زمینه منطقه آزاد تجاری نیستند، زیرا ایران عضو سازمان تجارت جهانی نیست. انعقاد یک موافقتنامه (تجارت) ترجیحی که منجر به ایجاد یک منطقه آزاد تجاری شود، از همان ابتدا هدف این مذاکرات بوده است.»

  وی در ادامه گفت، طرف های دخیل، در حال مذاکره در مورد فهرست کالاهایی هستند که قرار است از شرایط تجاری ویژه ای برخوردار شوند. «موضع کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیایی در این زمینه متحد و یکسان است. به دلیل اینکه این فهرست همچنان موضوع مذاکرات است، فهرست مذکور هنوز نهایی نشده است.»

  این مقام روسی افزود، این فهرست در مرحله نخست شامل 200 تا 300 قلم کالاهای مورد علاقه ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی خواهد بود. ایران عمدتا علاقمند به محصولات کشاورزی و برخی کالاها در زمینه مهندسی مکانیک است.

  وی با اشارهبه اینکه این موافقتنامه پایلوت ممکن است امسال به امضا برسد افزود: «با توجه به تنوع اقتصادهای ما، علایق اتحادیه اقتصادی اوراسیایی مطمئنا گسترده تر است. از این رو مذاکرات همچنان ادامه دارد.»

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو