عصر بازار

واگذاری ۸۴۵ شرکت دولتی از سال ۸۰ تاکنون

عصر اعتبار- ۸۴۵ شرکت دولتی از سال ۱۳۸۰ تاکنون و در راستای اجرای سیاست خصوصی سازی در کشور، واگذار شده است.

واگذاری ۸۴۵ شرکت دولتی از سال ۸۰ تاکنون
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایلنا، از زمان شکل گیری سازمان خصوصی‌سازی در سال 1380 تا کنون، تعداد 845 شرکت دولتی واگذار شده اند که در این میان واگذاری 612 شرکت پیش از دولت یازدهم و 233 شرکت در دولت یازدهم انجام شده است.

  همچنین در این مدت و در راستای اجرای واگذاری‌های دولت، تعداد 176 شرکت انحلال، تحصیل و ورشکسته شده اند که در این میان سهم دولت یازدهم 34 شرکت و دولت‌های قبلی 142 شرکت است.

  افزون بر این از سال 80 تاکنون، 276 شرکت نیز از لیست واگذاریها خارج و به گروه 3 واگذاریها منتقل شده اند که از این تعداد، 60 شرکت تا پیش از دولت یازدهم و 216 شرکت هم در دولت یازدهم از این لیست خارج شده‌اند.

  بر اساس این گزارش؛ به‌استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی دولت مکلف است تا 100 درصد سهام شرکت‌های «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند.

  همچنین در تبصره‌های ماده 3 فصل 2 این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه 2» آمده که دولت مجاز است به‌منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه 2 ماده 2، همچنان 20 درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه 2 را در اختیار داشته باشد و مکلف است 80 درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند. همچنین بر اساس قانون شرکت‌های گروه 3 از لیست واگذاری‌ها خارج و دولتی خواهند ماند.

  گفتنی است؛ بر اساس فهرست منتشر شده بنگاه‌های دولتی قابل واگذاری، قرار است در سال‌جاری 337 بنگاه واگذاری شود که از این میان تعداد 230 بنگاه در گروه یک و 107 بنگاه در گروه 2 قرار دارند.

  همچنین طبق قانون سال 93 آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکت‌های دولتی تعیین شده بود که این مهلت در سال‌های 94، 95 و 96 تمدید شده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۳ روز پیش
  آرشیو