عصر بازار

بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی (۱۴)

همایش دو روزه بانکداری اسلامی به کار خود پایان داد

عصر اعتبار- بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی با قرائت بیانیه به فعالیت دو روزه خود پایان داد.

همایش دو روزه بانکداری اسلامی به کار خود پایان داد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»، در این بیانیه بر مواردی همچون «استمرار کنترل تورم و رونق اقتصادی»، « ایجاد انضباط میان سیاست‌های پولی و مالی» و « انجام اصلاحات ساختاری بانکی» تاکید شده است.

  متن کامل بیانیه اختتامیه بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی به این شرح است:  با حول و قوه خداوند متعال بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی طی روزهای هفتم و هشتم شهریورماه 1396 با حضور معاون محترم  اقتصادی رییس جمهور، معاون محترم رییس جمهور و رییس محترم سازمان برنامه و بودجه، وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، رییس کل و اعضای محترم هیئت عامل بانک مرکزی، رییس محترم سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، مدیران عامل و اعضای محترم هیئت مدیره بانک ها، پژوهشگران، کارشناسان، صاحب نظران، اساتید دانشگاه و سایر علاقه مندان با موضوع «نقش نظام اعتباری بانک ها» در حمایت از تولید و اشتغال (در چارچوب بانکداری اسلامی) حول محورهای: 1- ضرورت بازبینی و اصلاح نظام اعتباری بانک های کشور، 2- نظارت مؤثر اعتباری بانک مرکزی، 3- فرصت ها و چالش های حقوقی نظام اعتباری بانک های کشور 4- راهکارهای توسعه تعاملات بانکی بین الملل 5- راهکارهای عملی برای تقویت منابع اعتباری بانک ها و 6- نقش بازار سرمایه در بهبود عملکرد نظام اعتباری بانک ها در راستای حمایت از تولید و اشتغال، در محل سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد. در این همایش که موضوع آن در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری، مبنی بر ضرورت بهبود وضعیت تولید و اشتغال و رفع دغدغه های ریاست محترم جمهور در این رابطه، انتخاب شده بود، موارد زیر مورد تأیید مسئولان، مدیران عالی رتبه نظام بانکی و پژوهشگران قرار گرفت:

  1-  با توجه به موفقیت ها و اقدامات مثبت دولت یازدهم در زمینه ثبات اقتصادی، کنترل تورم و کنترل نرخ ارز، بر تداوم این سیاست ها در راستای بهبود رشد و رونق اقتصادی و خروج غیرتورمی از رکود در اقتصاد کشور تأکید شد.

  2- ضمن تأکید بر استمرار ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و نظارت مؤثر بانک مرکزی در این زمینه، بر ساماندهی مؤسسات غیر مجاز، ایجاد انضباط میان سیاست های پولی و مالی، ساماندهی اضافه برداشت ها، الزامات سرمایه ای و نسبت کفایت سرمایه بانک ها تأکید شد.

  3- با اشاره‌ به وجود کمبودها و مشکلات در نظام اعتباری بانک ها، بر اهمیت چابک سازی، انجام اصلاحات ساختاری، سلامت و شفافیت مالی هر چه بیشتر در سیستم بانکی تأکید شد. در این زمینه ارتقای توان تولید داخلی از طریق افزایش مقاومت و تاب آوری در مواجهه با شوک ها و تکمیل زنجیره تامین ارزش تولیدات داخلی، یک ضرورت به حساب می آید.

  4- اجماع و خرد جمعی در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های اقتصاد برای حل معضل تولید و اشتغال  یک واقعیت انکارناپذیر است، لذا  بر ضرورت کل نگری و سازگاری و هماهنگی بین سیاست ها و دستگاه های سیاستگذار و  اجرایی تأکید شد.

  5- ضمن اذعان به این که نرخ سود بالای تسهیلات اعطایی،  مانع جدی تولید و اشتغال درکشور است، بر کاهش و ساماندهی غیر دستوری این نرخ  و توازن بین انواع نرخ های بازده و بکارگیری راهکارهای مبتنی بر بانکداری اسلامی و حمایت همه جانبه بانک ها از این سیاست تأکید گردید.

  6- با توجه به نقش و اهمیت بنگاه های کوچک و متوسط صنعتی و خدماتی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی کشور،  بر ضرورت دسترسی این بنگاه ها به منابع مالی، کارآفرینی و حمایت اعتباری بانک ها از آنها تأکید شد.

  7- از آنجایی که یکی از چالش های نظام بانکی مطالبات غیر جاری و ریسک اعتباری است، به طوری که سرعت و توان سیستم بانکی برای حمایت از تولید و اشتغال را  کاهش داده است، بر اهمیت امهال بدهی های غیر جاری برای واحدهای تولیدی با استفاده از شیوه های مشروع و کارآمد و شناسایی و مدیریت ذینفع واحد تأکید گردید. باید توجه داشت که حل این معضل مستلزم نگاهی فراگیر و علمی است و همکاری و هماهنگی دستگاه های قضایی و اجرایی را نیاز دارد.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۱ ماه پیش
  آرشیو