عصر بازارمدیران خودرو

عجیب ترین پول های جهان+تصاویر

عصر اعتبار: جوامعی وجود دارند که از سنگ به جای پول استفاده می کنند و البته که نه سنگ ریزه بلکه سنگ هایی که بیشتر به غول شبیه اند!

عجیب ترین پول های جهان+تصاویر
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱:۰۰
  • عجیب ترین پول های جهان+تصاویر
  • عجیب ترین پول های جهان+تصاویر
  • عجیب ترین پول های جهان+تصاویر

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از باشگاه خبرنگاران،در مرکز اقیانوس آرام، جزیره ای به نام جزیره یاپ (Yap) وجود دارد که مردم آن هنوز هم مانند عصر حجر از سنگ برای داد و ستد و معامله استفاده می کنند، شاید برایتان عجیب باشد اما این سنگ ها برای آن ها ارزش زیادی دارد. بومیان جزیره یاپ این پولهای عظیم الجثه را از ته دریا استخراج می کنند و در این راه هم افراد زیادی کشته می شوند. هرچه که اندازه ی این سنگ ها بزرگ تر باشد، ارزش بیشتری دارد و البته یک عامل دیگر هم در اهمیت و ارزش این سنگ ها موثر است و آن هم جان تعداد افرادی است که در راه بدست آوردن این سنگ ها کشته می شوند.

اگر به ابعاد دیگر زندگی مردم یاپ دقت کنید، می بینید که این سادگی در بقیه ی امور زندگی آن ها هم دیده می شود، در واقع آن ها ترجیح می دهند تا به همان شیوه و روش های قدیمی زندگی کنند تا اینکه بخواهند خودشان را درگیر زندگی مدرن کنند. حتی بخش های زیادی از این جزیره هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است و شاید بتوان آن را یک جای عالی برای گردشگری و سفر دانست.

مردم یاپ

احتمالا برایتان عجیب باشد که بدانید این پول دقیقا چگونه است. آن ها به این سنگ ها، سنگ رای می گویند. بومیان یاپ این سنگ ها را از دل دریا و معادن ها به دست می آورند و بعد آن ها را تراش می دهند، گاهی ارتفاع این سنگ ها تا 1 متر هم می رسد! و بعد به عنوان پول به جزیره حملشان می کنند. حتما می پرسید که آن ها این سنگ های غول آسا را چطور به دست هم می دهند، در واقع آن ها چنین کاری انجام نمی دهند! در هنگام معامله کافیست آن ها بگویند که این سنگ متعلق به شماست و بعد خریدار می تواند جنس و کالای خود را دریافت کند، آن سنگ هم بدون اینکه میلیمتری جابه جا شود، همانجا می ماند!

پول مردم یاپ

همانطور که در بالا گفته شد، این سنگ ها بسیار سنگین وزن هستند و ابعاد بزرگی هم دارند و در نیتجه نمی توان هنگام معامله آن ها را به راحتی جابه جا کرد. بنابراین برای جلوگیری از اشتباه، وقتی داد و ستدی انجام می شود، در قسمت پایین سنگ، نام صاحب جدید آن نوشته می شود و نام صاحبان قبلی آن خط می خورد. مردم یاپ بر این عقیده اند که مهم این است که صاحب اصلی سنگ مشخص است و در نتیجه دیگر لزومی ندارد که این سنگ حمل و جا به جا شود. امروزه این سنگ ها در کنار جاده قرار داده شده اند گردشگران می توانند آن ها را به راحتی ببینند.

یاپ

در هر صورت شاید از نظر ما این یکی از عجیب ترین پول های جهان باشد اما چیزی که مشخص است این است که سنگ های رای نمادی از مردم و سنت جزیره رای هستند.

برچسب ها
پورسعید خلیلی
دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
آخرین بروزرسانی ۸ ماه پیش
آرشیو