عصر بازار

اصلاح دستور العمل سازمان بورس و اعلام مهلت درخواست تاسیس مؤسسه رتبه ‌بندی

عصر اعتبار- هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اصلاح بند هایی از دستور العمل تأسیس و فعالیت مؤسسات رتبه ‌بندی اعتباری، مهلت جدیدی برای متقاضیان تاسیس این مؤسسات تعیین کرد.

اصلاح دستور العمل سازمان بورس و اعلام مهلت درخواست تاسیس مؤسسه رتبه ‌بندی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، همه متقاضیان تأسیس مؤسسه رتبه‌بندی تا پایان ساعت اداری روز شنبه 6 آبان 1396 مهلت دارند، تقاضای تأسیس مؤسسه مزبور را مطابق با شرایط تعیین شده در دستورالعمل تأسیس و فعالیت مؤسسات رتبه‌بندی (مصوب فروردین 1395 ) و اصلاحیۀ 8 شهریور ، به مدیریت نظارت بر نهاد های مالی این سازمان ارائه کنند.
  حضور هر یک از بورس ‌های فعال در بازار سرمایۀ کشور (اعم از بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، بورس انرژی ایران و بورس کالای ایران) و نیز بانک‌ ها و مؤسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی در ترکیب سهامداری مؤسسۀ رتبه‌بندی ممنوع بود که به موجب مصوبۀ 8 شهریور، حضور بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی در ترکیب سهامداری مؤسسه رتبه‌بندی فقط به صورت غیر مستقیم و حداکثر تا 10 درصد مجاز خواهد بود.
  متقاضیانی که در مهلت مقرر در فراخوان قبلی اقدام به ارسال درخواست و تکمیل مدارک کردند در صورت تمایل می‌توانند درخواست بررسی و محاسبه مجدد امتیازات را ارائه کنند.
  درخواست این قبیل متقاضیان در صورت کسب حد نصاب امتیازات لازم، دوباره در  هیئت مدیره سازمان بررسی می‌شود.
  متقاضیان برای مشاهده دستورالعمل تاسیس و فعالیت مؤسسات رتبه‌بندی، اصلاحات این دستورالعمل و تقاضای تاسیس مؤسسه می‌توانند به پایگاه الکترونیکی سازمان به نشانی www.seo.ir (نهادهای تحت نظارت/ مقررات حاکم بر تاسیس و فعالیت نهادهای مالی/ ابلاغیه‌ها) مراجعه و کاربرگ‌های مربوط را دریافت و پس از تکمیل به مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان ارسال کنند.

  حضور فرابورس ایران در مجمع سالیانه فدراسیون بورس‌های جهانی

  فرابورس ایران در مجمع سالیانه فدراسیون بورس‌های جهانی (WFE) که به میزبانی بورس تایلند در شهر بانکوک برگزار شد، حضور یافت و در باره تغییر وضعیت عضویت خود از وابسته به دائم مذاکره کرد.
  مجمع سالیانه فدراسیون بورس‌های جهانی موسوم به WFE با موضوع اصلی نقش بورس‌ها در توسعه پایدار به عنوان پیام‌آوران تغییر و توسعه اقتصادی، با حضور نمایندگانی از بورس‌های جهانی و منطقه‌ای از جمله فرابورس ایران در شهر بانکوک برگزار شد.
  فدراسیون جهانی بورس‌ها به‌عنوان معتبرترین نهاد صنعت بورس، تمامی جنبه‌های دادوستد اوراق بهادار را از لحاظ فنی، تجاری، حقوقی و اقتصادی مد نظر قرار می‌دهد و رسالت اصلی آن ارتقای استانداردهای بازار و آمار‌های قابل اتکا و حمایت از قانون‌گذاران، سیاست‌گذاران و سازمان‌های دولتی جهت ایجاد بازار شفاف و منصفانه است.
  به گفته مهسا توکلی، رئیس اداره برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل فرابورس ایران، هر سال موضوعی به عنوان محور اصلی این فدراسیون انتخاب می‌شود که سال گذشته این موضوع به ارتباط میان بورس‌ها اختصاص داشت و این بار نقش بورس‌ها در توسعه پایدار در نظر گرفته شد.
  ‌برنامه‌های این مجمع شامل کنفرانس‌ها، نشست‌ها، جلسات حرفه‌ای و دیدارهایی در حوزه سرمایه‌گذاری بود که طی آن فرابورس نیز دیدار‌ها و جلساتی با رئیس آیسکو و رئیس فدراسیون بورس‌های جهانی داشت.

  توکلی با بیان اینکه در این دیدار‌ها در خصوص تبدیل وضعیت عضویت فرابورس از وابسته به دائم در WFE که پیش‌بینی می‌شود فرایندی سه‌ساله باشد، گفت وگوهایی صورت گرفت، افزود: پیش از این در تاریخ 22 ژوئن 2016 فرابورس به عنوان عضو وابسته در فدراسیون جهانی بورس‌ها پذیرفته شد.

  همچنین در حاشیه مجمع سالیانه فدراسیون بورس‌های جهانی ملاقات‌هایی میان فرابورس و بورس‌های کشورهای اسلامی و منطقه از جمله مرکز مالی آستانه قزاقستان به منظور شکل‌گیری همکاری و مراودات آتی صورت گرفت.

  در همین زمینه فرابورس ایران با بورس چیتاگونگ بنگلادش و بورس مالزی در خصوص تقویت انجمن Islamic Finance گفت‌وگو کرد و بورس چیتاگونگ را به منظور تشکیل جلساتی با کمیته فقهی سازمان بورس به ایران دعوت کرد.

  همچنین فرابورس این بورس‌ها را برای عضویت در فدراسیون بورس‌های اروپایی و آمریکایی (FEAS) تشویق کرد تا بتوانند با همکاری همدیگر، بخش Finance Islamic را در فیاس ایجاد کنند.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۸ روز پیش
  آرشیو