عصر بازار

نوبخت اعلام کرد:

تامین مالی ۲۵ هزار میلیارد تومانی نظام بانکی برای اشتغال

عصر اعتبار- رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ۵ هزار میلیارد تومان از سوی بانکها در مقابل ۱.۵ میلیارد دلار صندوق توسعه ملی،اختصاص خواهد یافت و پیش از این بانکها ۲۰ هزار میلیارد تومان دیگر هم پرداخت کردند.

تامین مالی ۲۵ هزار میلیارد تومانی نظام بانکی برای اشتغال
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار» به نقل از مهر، محمدباقر نوبخت، در مراسم آغاز اجرای دو برنامه ملی ایجاد اشتغال گفت: آنچه که برای اشتغال فراگیر وطرح کاج در نظر گرفته شده است، مصوب شورای عالی اشتغال بوده است؛ اما آنچه که در خصوص آیین نامه اجرایی طرح اشتغال روستایی است، نشان این دارد که از پشتوانه برخوردار است. این طرح از دو مسیر تعقیب خواهد شد، به این معنا که برای تامین مالی اشتغال فراگیر، نظام بانکی کشور در حد 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات اختصاص خواهد داد؛ ضمن اینکه بخش یارانه نیز، از سوی سازمان برنامه و بودجه شب گذشته 100 میلیارد تومان برای طرح کارورزی تزریق کرد.

  رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: غیر از 20 هزار میلیارد تومانی که نظام بانکی کشور، همراهی می‌کند، برای اشتغال روستایی و عشایری نیز مقرر شد که معادل 1.5 میلیارد دلار ارزی که در حد 5 هزار میلیارد تومان تلقی می‌شود، پرداخت شود که به همین میزان نیز نظام بانکی آورده خواهد داشت؛ ضمن اینکه 1500 میلیارد تومان نیز بابت پرداخت یارانه سود از محل منابع بودجه اختصاص داده می شود.

  نوبخت در خصوص ضمانت اجرایی این طرح گفت: پاسخ این پرسش با استناد به گذشته مهیا است، سال قبل هم در این ایام، طرح موقت رونق اقتصادی را از طریق افزایش تولید و اشتغال آغاز کردیم که در آن، برنامه ما برای رونق اقتصادی از دو مسیر طی می شود، اول برای 7500 واحد تولیدی 16 هزار میلیارد تومان به بخش خصوصی تسهیلات داده شده و دوم اینکه 37500 میلیارد تومان به طرح های عمرانی دولتی از خزانه، طرح اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای، پرداخت شود.

  وی افزود: در سه ماهه اول امسال، رشد اقتصادی بدون نفت، 7 درصد شد که بدون نفت هم به 6.5 درصد رسید، این در حالی است که برخی نگران رشد دورقمی بودند که از نفت حاصل شده بود که البته به درستی هم عنوان می شد، این در حالی است که تولید و صادرات نفت بیش از سقف تعیین شده نیز امکان پذیر نیست.

  نوبخت گفت: نه تنها در رشد اقتصادی هفت درصدی بدون نفت در فصل بهار امسال، در اشتغال نیز رشد داشتیم که 920 هزار نفر به جمعیت فعال در سه ماهه کشور نسبت به سه ماهه اول سال 95 در سال جاری، اضافه شده؛ درحالیکه 703 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شده است.

  رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اینکه اقدامات دولت برای اشتغال به چشم بیاید یا نیاید، مهم نیست؛ چراکه وقتی با لشگر ورودی فعالی وارد بازار کار می شود، باید به این توجه داشت که در برنامه اول اقتصادی که هدفگیری ما برای 314 هزار فرصت شغلی بود که در برنامه دوم افزایش کمی داشت، در حالیکه دولت همواره در حد همین 300 تا 400 هزار شغل ایجاد کرده است، درحالیکه باید زمینه را برای رشد بیشتر فراهم کرد.

  وی افزود: وظیفه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه ریزی در حوزه کار است، چراکه آموزش فنی و حرفه ای و مهارت آموزی داشته اند. البته نظام بانکی گرایش خود را نشان داد که در راستای اجرای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری گام برمی دارد، البته باید منابع لازم را هم داشته باشد.

  نوبخت گفت: باید حجم سپرده مردم نزد بانک باید بیشتر شود، اما بانکها سپرده ها را در اختیار طرح های دولتی قرار داده بودند، اما بازگشت پیدا نکرد، به همین جهت در سال گذشته 13250 میلیارد تومان از تعهداتی که دولت به نظام بانکی در گذشته داشت، پرداخت شد.

  وی افزود: تلاش کردیم که در جهت افزایش سرمایه بانکها 29 هزار میلیارد تومان تزریق کنیم.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو