عصر بازار

سازمان تامین اجتماعی با بحران رشد فراگیر سالمندی در جامعه مواجه است

عصر اعتبار- مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی گفت: با توجه به افزایش سن جامعه و اینکه تعداد مستمری بگیران در چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است، اکنون تامین اجتماعی با بحرانی به نام سالمندی مواجه است.

سازمان تامین اجتماعی با بحران رشد فراگیر سالمندی در جامعه مواجه است
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، سیدمحمدعلی جنانی روز یکشنبه افزود: از سال 60 تا 94 رشد بیمه شدگان در سازمان تامین اجتماعی در کل کشور 8،7 برابر و شمار مستمری بگیران و بازنشستگان نیز 15 برابر شده است که نشان می دهد ضریب پشتیبانی (تعداد بیمه شده اصلی با مستمری بگیران) در این مدت از 11،2 به کمتر از 6 تقلیل پیدا کرده است.
  وی تصریح کرد: اگر به پایین تر از میزان برسد در آن زمان می توان گفت که در این زمینه و به دلیل افزایش تعداد مستمری بگیران، به مرحله بحران می رسیم.
  جنانی ادامه داد: به همین دلیل تعهدات بلند مدت سازمان برای مستمری بگیران در سال 94 به حدود 36 هزار میلیارد تومان، در سال 95 رقم 42 هزار میلیارد تومان و در سال 96 به 50 هزار میلیارد تومان برآورد رسیده است.
  مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی افزود: در مجموع 28 درصد از بازنشستگان در سازمان تامین اجتماعی به عنوان بازنشسته پیش از موعد هستند که از 100 درصد کل بازنشستگان کشور، 77 درصد بازنشستگان سخت و زیان آور به شمار می روند.
  وی خاطرنشان کرد: از میان 28 درصد کل بازنشستگان تامین اجتماعی، نیز 77 درصد بازنشستگان سخت و زیان آور هستند.
  وی همچنین به میانگین سابقه پرداخت حق بیمه توسط بازنشستگان اشاره کرد و گفت: در واقع میانگین پرداخت حق بیمه توسط این افراد معادل 23 سال است که این رقم در میان افراد از کارافتاده 10سال و فوت شدگان نیز میزان پرداخت حق بیمه شان 14 سال است.
  جنانی ادامه داد: یعنی یک نفر 23 سال سابقه بیمه پردازی دارد و می خواهد یک عمر از خدمات بازنشستگی این سازمان بهره مند شود که این موضوع به ضرر سازمان تامین اجتماعی است.
  وی اضافه کرد: این در حالی است که میانگین سن برقراری بازنشستگی معادل 56 سال، از کارافتادگی 43 سال و فوت شدگان 56 سال است.
  مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی گفت: اکنون 357 هزار بازنشسته سخت و زیان آور در کشور داریم که به این افراد 9 سال سابقه ارفاقی داده می شود یعنی 9 سال زودتر بازنشسته می شوند و 9 سال زودتر مستمری می گیرند و 9 سال کمتر بیمه پردازی دارند و از این نظر سازمان تامین اجتماعی متضرر می شود.
  وی ادامه داد: همچنین میزان مستمری بازنشستگان سخت و زیان آور نسبت به دیگر بازنشستگان در کشور مبلغ 530 هزار تومان بیشتر است.
  جنانی اضافه کرد: 144 هزار نفر از این افراد بازنشسته زیر 50 سال و 9 هزار و 255 زیر 40 سال است و حتی افرادی در میان بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی وجود دارند که با حدود 33 سال سن بازنشسته شدند.
  وی همچنین چند پیشنهاد برای حل این مشکل ارائه داد و افزود: باید اصلاحات پارامتریک در این زمینه صورت گیرد که متعادل کردن نرخ حق بیمه برای بقای صندوق های بازنشستگی به عنوان یکی از این راهکارها و پیشنهادات به شما می رود.
  مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: همچنین برای بقای صندوق های بازنشستگی باید سن بازنشستگی را تعدیل و سابقه پرداخت حق بیمه را هم تعدیل کنیم.
  وی در ادامه یکی از دلایل افزایش زیان و متضرر شدن سازمان ها و صندوق های بازنشستگی را موضوع بازنشستگی های پیش از موعد عنوان کرد و افزود: باید بازنشستگی های پیش از موعد را محدود و حذف کنیم و فرمول بازنشستگی را تغییر داد.
  وی در عین حال با بیان اینکه باید کارکنان را برای ادامه فعالیت در سازمان ها و دستگاه های اجرایی تشویق کرد، افزود: در صورتی که مشوق های مالی برای کارکنان دستگاه های اجرایی وجود داشته باشد برای بازنشستگی دیرتر اقدام خواهند کرد و حتی می توانند با سنوات بالا تر نیز از خدمات بازنشستگی بهره مند شوند.
  سازمان تامین اجتماعی اکنون 42 میلیون بیمه شده دارد که 14 میلیون نفر از آنها بیمه شده اصلی و حدود سه میلیون نفر از آنها بازنشسته و مستمری بگیر هستند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۳ ماه پیش
  آرشیو