عصر بازار

بانک مرکزی اروپا از بحران مالی یونان ۸ میلیارد یورو سود برد

عصر اعتبار- بانک مرکزی اروپا از برنامه کمک مالی به یونان در حدود ٨ میلیارد یورو سود برده که این موضوع منجر به «تضاد منافع» شده است.

بانک مرکزی اروپا از بحران مالی یونان ۸ میلیارد یورو سود برد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، با توجه به مدارک بدست آمده مشخص شد که بانک مرکزی اروپا از بدهی دولتی یونان سود قابل توجهی بدست آورده است.

  اسناد مکتوب حاکی از آن است که بانک مرکزی اروپا بین سال های 2012 تا 2016 میلادی 7 میلیارد و 800 میلیون یورو از پرداخت بهره اوراق قرضه تحت عنوان «برنامه خرید اوراق قرضه بورس و بازار» سود برده است.

  البته سودهای حاصل از این راه معمولا دوباره در میان 19 بانک مرکزی منطقه یورو توزیع می شوند.

  بر همین اساس، روزنامه آلمانی «زودیچه زیتانگ» در سر مقاله خود نوشت؛ بانک مرکزی اروپا در سال 2016 میلادی بیش از یک میلیارد و یکصد میلیون یورو از پرداخت بهره اوراق قرضه یونان که تقریبا به ارزش 20 میلیارد یورو است و در اختیار داشت، سود کلانی به جیب زده است.

  از سویی دیگر تحلیل های انجام گرفته نشان می دهد صندوق بین المللی پول از وام هایی که به یونان اعطاء کرده، 2.5 میلیارد یورو سود برده است.

  ضمن اینکه مشارکت بانک مرکزی اروپا در برنامه کمک مالی به دولت یونان منجر به «تضاد منافع» شده است.

  بر پایه این گزارش، «برنامه خرید اوراق قرضه بورس و بازار» در سال 2009 میلادی یعنی همزمان با بحران بدهی منطقه یورو با هدف کاهش فشار بازار بر روی هزینه های بدهی کشورهای عضو توسط بانک مرکزی اروپا کلید خورد.

  میزان بدهی دولت یوناندر حال حاضر نزدیک به 300 میلیارد یورو است که معادل 180 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور محسوب می شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۸ روز پیش
  آرشیو