عصر بازار

بدون قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا؛

برگزیت تا ۲۰۳۰ به اقتصاد انگلیس ۴۰۰ میلیارد پوند ضرر می‌زند

عصر اعتبار- طبق مطالعه شرکت خدمات مالی و بانکداری رابوبانک هلند، خروج انگلستان از بازار واحد اروپا بدون توافق تجاری می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ تا ۱۸ درصد تولید ناخالص ملی برای این کشور هزینه داشته باشد.

برگزیت تا ۲۰۳۰ به اقتصاد انگلیس ۴۰۰ میلیارد پوند ضرر می‌زند
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایندیپندنت، طبق مطالعه جدید شرکت خدمات مالی و بانک‌داری هلندی رابوبانک، ترک بازار واحد اروپا بدون داشتن یک توافق تجاری در مقایسه با شرایطی که انگلستان در اتحادیه اروپا باقی بماند، می‌تواند تا سال 2030 تا 18 درصد از تولید ناخالص ملی این کشور را هزینه کند که این معادل 400 میلیارد پوند است.

  هوگو ارکین، یک اقتصاددان ارشد روبوبانک می‌گوید: با مطالعه دینامیک نوآوری، رقابت، دانش و سرمایه انسانی، چگونگی تغییر این‌ها و این‌که این‌ها چه تاثیری بر شکل‌گیری ساختار اقتصاد انگلستان و اروپا خواهد داشت، متوجه شدیم که تاثیر ماندگار برگزیت احتمالا از آنچه قبلا پیش‌بینی می‌شد شدیدتر است.

  در مطالعات روبوبانک با استفاده از مدل‌سازی ماکرواکونومتریک، تاثیرات خروج انگلستان از اتحادیه اروپا را در 3 سناریو متفاوت بررسی شده است: برگزیت سخت بدون قرارداد تجاری، برگزیت با توافقات تجارت آزاد و برگزیت نرم که در آن انگلستان در بازار واحد اروپا باقی می‌ماند اما از اتحادیه گمرکی آن خارج می‌شود.

  طبق این مطالعه اگر اتحادیه اروپا در سال 2019 با برگزیت سخت و بدون دوره گذار از اتحادیه اروپا خارج شود اقتصاد انگلستان فورا به رکودی دو ساله سقوط می‌کند که نتیجه آن از دست رفتن 18 درصد از تولید ناخالص ملی در دهه آینده است.

  دو سناریو دیگر که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند هم منجر به وقوع رکود شده‌اند اما شدت آن بسیار کمتر و دوره زمانی آن هم کوتاه‌تر بوده است.

  طبق یافته‌های این مطالعه خروج از اتحادیه اروپا، در صورت تضمین قراردادهای تجارت آزاد، تا سال 2030 باعث هزینه‌ای معادل 12.5 درصد تولید ناخالص ملی خواهد شد.

  طبق یافته‌های رابوبانک، اگر انگلستان در بازار واحد اروپا باقی بماند اما از اتحادیه گمرکی آن خارج شود، این هزینه‌ای حدود 10 درصد تولید ناخالص ملی دربر خواهد داشت.

  این موسسه پیش‌بینی می‌کند که برای اتحادیه اروپا، خواه در صورتی‌که انگلستان قرارداد تجاری منعقد کند و خواه در بازار واحد باقی بماند، برگزیت منجر به هدر رفتن روی هم رفته 2 درصد از تولید ناخالص ملی تا سال 2024 می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۸ روز پیش
  آرشیو